Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Galeria Fra Angelico - Muzeum Archidiecezjalne
Jordana 39
40-953 Katowice
tel.: 32 608 15 24; 32 608 15 00
tel.:
e-mail: [email protected]
www: info.galerie.art.pl/galerie/fraang.html

Galeria istnieje od 1986 roku. Dyrektor: ks. Henryk Pyka

Jest miejscem wystaw, promocji, spotkań artystów i otwartego dialogu Kościoła z postawami artystycznymi i intelektualnymi wyrażającymi się poprzez sztukę. W założeniu - także miejscem warsztatów artystycznych podejmujących próby przystosowania sztuki i architektury do wymogów liturgii i wnętrza sakralnego. Galerią kieruje dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach we współpracy z powoływaną przez niego Radą Galerii. Patronem galerii jest błogosławiony Jan z Fiesole, zwany Bratem Anielskim, dominikanin i artysta florencki (zm. 1445), beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II i ogłoszony przez niego patronem artystów.

Galeria "Fra Angelico" początkowo była kontynuacją "Gołębnika" (galerii studenckiej działającej przy w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach). Powstała w roku 1986 staraniem nowego dyrektora muzeum. Wychodziła ona naprzeciw oczekiwaniom środowisk twórczych, które w okresie po zakończeniu stanu wojennego tu utworzyły ośrodek promocji i ekspresji kultury, niezależnej od oficjalnego nurtu propagandy komunistycznej. Jednym z członków założycieli galerii obok Macieja Bieniasza, Andrzeja S. Kowalskiego, Romana Kalarusa był Tadeusz Czober, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiego Komitetu Kultury Niezależnej.

Po roku 1989, kiedy dyrektorem muzeum został ks. Henryk Pyka, galeria nie zawiesiła swojej działalności, mimo że ustała działalność wielu środowisk twórczych pod patronatem Kościoła, a artyści wrócili do tradycyjnych miejsc prezentacji swojej twórczości. Przy Muzeum powstało zasobne archiwum działalności galerii i dokumentacja wystaw w postaci katalogów i plakatów. Bogaty jest rejestr plakatów wystaw projektu Romana Kalarusa. Wystawy organizowane w galerii posiadały od samego początku otwartą formułę. Nie wprowadzano w zasadzie żadnych ograniczeń tak pod względem tematyki jak i środków wyrazu. Z czasem pojawiła się jednak potrzeba określenia się galerii jako miejsca dialogu postaw, ale i odważnej manifestacji przekonań religijnych, filozoficznych i metafizycznych.

Galeria oparła swoją działalność o współpracę z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. Profesorowie i absolwenci tej Akademii wielokrotnie realizowali tu swoje wystawy.

W ramach współpracy realizowane były wystawy z ośrodkami wystawienniczymi za granicą (Muelheim, Ratingen, Stuttgart, Ostrawa, Opawa, Koszyce) i w Polsce. W roku 1992 i w następnych latach Galeria podjęła się promocji sztuki białoruskiej (wystawa 12 artystów) zarówno we własnej siedzibie jak i w Niemczech. Prezentowano w galerii wystawy autorskie i problemowe. Ostatnio żywa współpraca z katowickim Biurem Wystaw Artystycznych.

Filarem działalności galerii stały się wypracowane od samego początku dwie poważne imprezy artystyczne o charakterze biennale, które do dzisiaj są kontynuowane. W roku 1986 w wyniku wcześniejszych inicjatyw wystawienniczych zrodził się pierwszy ogólnopolski konkurs na grafikę artystyczną opatrzony tytułem OGÓLNOPOLSKIE BIENNALE "WOBEC WARTOŚCI". Drugi, pod nazwą "Wspólnota", organizowany co dwa lata, ma charakter środowiskowy. Pierwotnie idea "Wspólnoty" wyrażała się uczestnictwem w kręgu kultury niezależnej. Z czasem coraz wyraźniej uczestnicy "Wspólnoty" koncentrowali się wokół zagadnień plastycznych podejmujących tematykę z pogranicza transcendencji i chrześcijańskiej filozofii człowieka.

W galerii gościło wielu uznanych artystów, m.in.: Stanisław Rodziński, Marian Stępień, Janusz Karbowniczek, Roman Kalarus, Irena Popiołek, Arne Bernd-Rhaue (Niemcy); realizowane były projekty scenograficzne Wojciecha Siecińskiego do PASTORAŁKI Leona Schillera; Młoda Sztuka Białorusi (12 artystów), Josef Beuys - "Manresa", Stanisław Białogłowicz, Paweł Warchoł, Droga Krzyżowa - 19 uczestników, James Brown (Niemcy), Antoni Rząsa, Jutta Osten (Niemcy), Pracownia Prof. T. Grabowskiego - "Szopka Betlejemska"; także "Wobec Apokalipsy - Pocałunek Śmierci" (Jan Lebenstein, Andrzej Dudek-Duerer, Paweł Warchoł, Natalia LL, Zbigniew Warpechowski, Jerzy Truszkowski), Stanisław Mazuś, śląskie projekty na świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie (wespół z SARP-em).

Dyscypliny sztuki prezentowane w galerii: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]