Na początek kilka słów o genezie powstania Muzeum Harcerstwa.
W dniu 28 lipca 1916r., w pierwszym numerze "Pisma Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego" wydawanym dla obszaru dawnego Królestwa Polskiego tzw. "Kongresówki" ukazał się apel, w którym czytamy: -"Już piąty rok dobiega od czasu, gdy organizacja harcerska rozwija się na ziemiach polskich... pracy tej widoczne owoce chcielibyśmy widzieć zorganizowane razem, dostępne dla wszystkich tych, którzy pracują w skautingu lub interesują się nim. Chcemy stworzyć muzeum harcerskie, które przyczyniłoby się do rozszerzenia wiadomości o harcerstwie."
W dniu 6 czerwca 2001r., wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu pokoleń harcerskich, a także realizując postanowienia XXXI Zjazdu ZHP naczelnik ZHP podjął decyzję o utworzeniu Muzeum Harcerstwa.
Muzeum Harcerstwa jest samodzielną jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną, własny regon i konto bankowe, mogącą prowadzić własną działalność gospodarczą.
Za niespełna 10 lat będziemy obchodzili setną rocznicę powstania pierwszych drużyn harcerskich. To stulecie to bardzo burzliwy dla Polski okres dziejów. Zmieniło się prawie wszystko, ustrój, stosunki polityczne, społeczne, granice państwa, układy międzynarodowe. Harcerstwo przetrwało. Miało swoje dobre i złe lata, sukcesy i porażki, jak całe nasze społeczeństwo. Potrafiło przez te trudne lata przenieść i zachować swoje ideały i tożsamość, uzyskać uznanie społeczne będąc wciąż atrakcyjne dla znacznej części kolejnych pokoleń młodych Polaków. Potrafiło ich dobrze przygotować do dorosłego życia w duchu harcerskich ideałów patriotyzmu, braterstwa, dzielności i zaradności.
Zorganizowanie muzeum to trudne zadanie. Pilną potrzebą jest więc zgromadzenie wokół niego zespołu ludzi, dla których zachowanie naszego dorobku jest ważne i potrzebne. Wymaga to ogromnego nakładu pracy w różnych specjalnościach, znacznych nakładów finansowych oraz przemyślanego długotrwałego organizacyjnego działania. W głębokim przeświadczeniu, że Muzeum Harcerstwa powinno dokumentować i upowszechniać osiągnięcia całego ruchu harcerskiego mamy nadzieję na nawiązanie współpracy ze wszystkimi organizacjami i środowiskami harcerskim w kraju i poza jego granicami.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do współpracy. W pierwszym rzędzie liczymy na tych wszystkich, którzy swą młodość związali z harcerstwem i chcą aby ich przeżycia, działania i doświadczenia z tamtych lat nie uległy zapomnieniu, lecz żyły w pamięci ich następców.
Może też ci, którzy zajmują dziś znaczącą pozycję w społeczeństwie także dzięki rzetelności, umiejętności aktywnego działania i pozytywnego stosunku do ludzi wyniesionych z harcerstwa,zechcą przyjść z pomocą. Potraktują ją swojego rodzaju odwzajemnienie się za to, jak harcerstwo ukształtowało ich osobowość i przygotowało do życia.
Ponad 90-letnia historia naszego ruchu pokazuje, że potrafiliśmy wspólnym harcerskim działaniem sprostać wielkim wyzwaniom, realizować trudne zadania i przedsięwzięcia, chcemy aby Muzeum Harcerstwa stało się kolejnym wyzwaniem dla naszej służby. I jestem przekonany, że wspólnie uda nam się mu sprostać.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]