Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
Siedziba Muzeum w Przysusze -
Oddział Muzeum Wsi Radomskiej
Al. WOP 11 - dwór Rodziny Dembińskich
26-400 Przysucha
tel.: fax (+48 48) 675 22 48
tel.:
e-mail: [email protected]
www: oskar.kolberg.w.interia.pl

Siedzibą Muzeum im. Oskara Kolberga jest zabytkowy dwór, pochodzący z połowy XIX wieku, wybudowany przez Juliusza Dembińskiego h. Nieczuja, otoczony parkiem , zaprojektowanym i urządzonym w 1900 roku, przez architekta Teodora Chrząńskiego.

Podstawę programu ekspozycyjnego stanowi wystawa biograficzna "Oskar Kolberg (1814-1890) - folklorysta, etnograf, kompozytor", prezentująca życie i dzieło Oskara Kolberga. Wyeksponowano na niej oryginalne dokumenty z archiwum rodzinnego Kolbergów, szkice, rękopisy, pierwodruki "Ludu" kompozycje muzyczne O. Kolberga, jego wizerunki (min. portret- malowany w Modlnicy w 1875 r. przez T. Rybkowskiego), fotografie i reprodukcje materiałów biograficznych , ikonografię, mapy oraz liczący 69 tomów zbiór Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga wydawany przez Instytut O. Kolberga w Poznaniu .
Ekspozycję biograficzną uzupełniają stylowo aranżowane wnętrza salonu (o urządzeniu typowym dla zamożnego dworu polskiego 2 poł. XIX wieku) i gabinetu (daje wyobrażenie o wyglądzie gabinetu-pracowni XIX-wiecznego naukowca humanisty).

Wyodrębnioną część stałej ekspozycji stanowi wystawa historyczna "Urszula z Morsztynów Dembińska (1746-1825). Dzieje Przysuchy w XVIII-XIX wieku. - prezentująca min.: najstarsze dokumenty dotyczące historii miasta (np. kopia przywileju lokacyjnego króla Augusta III z 16 stycznia 1745 r.) i osadnictwa w Przysusze ludności niemieckiej i żydowskiej, źródła do dziejów gospodarczych dóbr przysuskich w XVIII i XIX wieku; ikonografię Przysuchy, mapy, XIX-wieczne wydawnictwa, portrety Urszuli, Franciszka, Ignacego i Amelii Dembińskich, fotografie ich dworów i pałaców (w Rusinowie i Szczekocinach), fundowanych przez Urszulę Dembińską kościołów i pomników nagrobnych (Sędziszów, Szczekociny, Przysucha).

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]