Muzeum mieści się w zabytkowym gmachu dawnego starostwa zabrzańskiego z lat 70. XIX w., rozbudowywanym w latach 1894 i 1906-1907, w którym zachowały się fragmenty dawnego wystroju architektonicznego, np. eklektyczno-secesyjna Sala Witrażowa, czy drewniana, secesyjna klatka schodowa w sieni. Pierwszą ekspozycję zorganizowało w 1979 r., a powołał je zarządzeniem z 1981 r. minister górnictwa. Zbiory muzeum znajdują się w trzech odrębnych działach: Dziale Historii Górnictwa i Techniki Górniczej, podzielonym na trzy gabinety: historii górnictwa, techniki górniczej oraz geologii i paleobotaniki - są to narzędzia i urządzenia kopalniane, środki transportu, urządzenia wentylacyjne i łączności, przyrządy ratownicze, lampy górnicze, kopaliny, skamieliny oraz odciski roślin - m.in. kolekcje flory karbońskiej i minerałów, a także sztandary i proporce - np. najstarszy sztandar związkowy z 1889 r. z kopalni "Wawel" w Rudzie Śląskiej, archiwalia - np. bardzo cenny zbiór XVIII- i XIX-wiecznych rysunków technicznych, fotografie i albumy - m.in. księga pamiątkowa "Skarbofermu" z autografami prezydentów: Wojciechowskiego i Mościckiego; Dział Przeróbki Mechanicznej i Przetwórstwa Węgla prezentuje urządzenia do wzbogacania, brykietowania, koksowania i chemicznej przeróbki węgla; Dział Kultury Górniczej gromadzi eksponaty związane z tradycją górniczego zawodu, życiem codziennym górników, a także ich twórczością artystyczną, zwyczajami, zachowaniami i wierzeniami.
Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków; wtorki, czwartki 10.00-18.00; pozostałe dni 10.00-14.00.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]