Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
ul. 3 Maja 19
35-030 Rzeszów
tel.: (+48 17) 853 52 78, 853 60 83
fax (+48 17) 853 60 84

dyrektor: Sylwester Czopek

tel.:
e-mail: [email protected]
www: www.muzeum.rzeszow.pl

* Siedzibą muzeum jest barokowy budynek dawnego klasztoru OO. Pijarów wybudowany w latach 1642-1645 przez Jana Gargerlega, przebudowywany w początkach XVIII w. przez Tylmana z Gameren. Początki zbiorów to Muzeum Szkolne zorganizowane z inicjatywy miejscowych nauczycieli; w 1935 r. powołano Muzeum Regionalne Ziemi Rzeszowskiej; w 1945 r. przekształcono je w Muzeum Miasta Rzeszowa, a w 1951 w Muzeum Okręgowe.

* Dział Archeologiczny - materiały z badań wykopaliskowych z terenu Polski południowo-wschodniej od epoki paleolitu, poprzez neolit, epokę brązu, wczesne średniowiecze, aż do XIX w., w tym m.in. ceramika, narzędzia pracy, broń, ozdoby, monety, szkło i bursztyn. Dział Historyczny - Resoviana związane z dziejami miasta, zabytki cechowe, judaika, numizmaty w tym m.in. bony pańszczyźniane ze szkła, drewna i kartonu z XIX w., ordery i odznaczenia, militaria w tym broń palna i sieczna z XVII do XIX w., uzbrojenie i części umundurowania, bogate archiwum fotograficzne i społeczno-historyczne. Dział Sztuki - zbiory malarstwa polskiego od XVIII w., w tym portrety magnackie i właścicieli Rzeszowa oraz mieszczańskie i szlacheckie; z wieku XIX i XX - obrazy przedstawicieli romantyzmu, realizmu, historyzmu, symbolizmu i koloryzmu, m.in. Piotra Michałowskiego, Henryka Rodakowskiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Tytusa Czyżewskiego, Jana Cybisa; w Galerii Dąmbskich prezentowane jest malarstwo europejskie od XVIII do XX w. w tym stare kopie czołowych mistrzów malarstwa włoskiego, holenderskiego, flamandzkiego oraz oryginalne dzieła tzw. małych mistrzów szkoły włoskiej, niemieckiej, flamandzkiej, holenderskiej, francuskiej i angielskiej; grafika polska i obca od XVII do XX w., a także rzemiosło artystyczne, w tym fajans i porcelana wytwórni polskich i europejskich (m.in. Ćmielów, Korzec, Miśnia, Sevres, Delfty), wyroby ze szkła, miedzi i cyny, ubiory od 2 poł. XVIII do pocz. XX w., hafty, tkaniny i koronki europejskie, polskie i wschodnie od XVII do pocz. XX w. oraz meble z XVIII w., m.in. kolbuszowskie i gdańskie.


Godziny otwarcia:
wtorki-czwartki 9.00-15.00,
piątki 10.00-17.30,
niedziele 9.00-15.00 (wstęp wolny).
Biblioteka: środa, czwartek, piątek 10.00-14.30.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]