Utworzone w 1946 roku przez rodzinę twórcy, aż do 1968 r. było prywatnym muzeum biograficznym. Obecnie stanowi oddział Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej, od lat 90. pod opieką Fundacji Czartak.
Muzeum prezentuje sylwetkę i twórczość Zegadłowicza, a także jego bogate zbiory dzieł sztuki. Siedzibą jest zabytkowy dwór otoczony parkiem, od 1873 własność rodziny Zegadłowiczów. Ekspozycja obejmuje siedem sal. Prezentowany jest m.in. duży zbiór autentycznych stylowych mebli pisarza, kolekcje grafik (m.in. Pronaszki, Wyczółkowskiego, Schulza, Noakowskiego, również grafika japońska), obrazów (Malczewskiego, Mehoffera, Matejki, Hofmana, Skoczylasa, malarstwo chińskie), rzeźba. Muzeum posiada również bogaty księgozbiór Zegadłowicza, na który składają się bibliofilskie wydania jego dzieł, książki z dedykacją dla niego, pierwodruki i kilkadziesiąt starodruków, a także duże, jedynie częściowo uporządkowane archiwum korespondencji (m.in. listy od Władysława Broniewskiego, Bolesława Leśmiana, Władysława Orkana, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima) oraz rękopisów utworów. Większość tego typu archiwaliów przekazana została przez rodzinę Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu; archiwum jest w trakcie opracowania.
Godziny otwarcia:
Otwarte w sezonie: w czwartki, piątki, soboty i niedziele 11:00 - 16:00
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]