Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego
ul. Józefitów 16
30-045 Kraków
tel.: +48 12 634 59 32
tel.:
e-mail: [email protected]
www: mhf.krakow.pl

W Krakowie - mieści zabytków i pamiątek z przeszłości, w historycznej stolicy Polski, ma swoją siedzibę Muzeum Historii Fotografii. Jest to jedyne w Polsce muzeum, gdzie fotografia i sztuka jej wytwarzania stały się wyłącznym przedmiotem badań. W zbiorach oprócz fotografii: stereoskopowych, autochromów, ambrotypii, albuminowych, na kliszach szklanych i błonach celuloidowych, znajduje się bogaty zbiór aparatów i wyposażenia pracowni fotograficznych.

Istotną część gromadzonych fotografii stanowi dokumentacja wydarzeń historycznych i historii kultury, z których najcenniejszymi są: fotografie stereoskopowe upamiętniające oblężenie Paryża w 1871 roku, wydarzenia wojny obronnej w Polsce we wrześniu 1939 roku, oraz wizerunki miast włoskich, kolorowane albuminy przedstawiające krajobrazy Japonii. W posiadaniu Muzeum znajduje się zbiór pierwszych barwnych przeźroczy - autochromów z lat 1908-1912 wykonanych przez Tadeusza Rzącę.

Licznie reprezentowana jest fotografia krakowska - atelierowa, reportażowa oraz etnograficzna z najwybitniejszych zakładów działających już od połowy XIX stulecia. Szczególną rolę pełni, stale uzupełniany, bogaty zbiór zdjęć będących dokumentacją ikonograficzną Krakowa.

Na uwagę zasługują prace Jana Bułhaka, fotografa, teoretyka i animatora środowisk fotograficznych dwudziestolecia międzywojennego, nestora polskiej fotografii artystycznej, twórcę programu "fotografii ojczystej", będącej jedną z form poszukiwania stylu narodowego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Od niedawna tworzona jest kolekcja współczesnej fotografii artystycznej - polskiej i światowej. Ostatnimi nabytkami są prace między innymi: Ericha Lessinga - fotografika współpracującego z agencjami Associated Press i Magnum Photos; oraz Edwarda Hartwiga - jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich fotografików, autora zarówno klasycznych pejzaży polskich, jak i interesujących eksperymentów formalnych, zwłaszcza w fotografii czarno-białej, a także Fortunaty Obrąpalskiej - przedstawicielki polskiej awangardy fotograficznej. Obok klasyków fotografii artystycznej muzeum promuje młodych uzdolnionych artystów, również o ich prace wzbogacając swoje zbiory.

Kolejnym obszarem zainteresowań jest technika i technologia fotografii. W zbiorach znajdują się aparaty podróżne i atelierowe: kilkumetrowy firmy Hunter z Londynu, wyprodukowany na przełomie XIX i XX wieku, modele firm Voiglander und Sohn, Nagel, Century Co., R.A. Goldman, Carl Paul Goerz, a także sprzęt fotograficzny stosowany w ciemniach fotograficznych w ciągu ostatnich 150 lat. Odrębną część zbiorów stanowią aparaty fotograficzne na błony zwojowe lub cięte począwszy od lat 80-tych XIX wieku, aż do lat współczesnych. Na wyróżnienie zasługuje kolekcja polskich aparatów fotograficznych obejmująca prototypy aparatów Start, Druh i Zefir. Muzeum posiada dawne rzutniki do przeźroczy - "latarnie magiczne", powiększalniki i projektory filmowe firm ICA, Pathe, Zeiss Ikon, Eumig, Leitz.

Spośród wielu wystaw, które muzeum prezentowało warto wymienić ekspozycje: "Jan Bułhak 1876-1955", "W kręgu Fotoklubu Polskiego i Fotoklubu Wileńskiego", "Krakowskie zakłady fotograficzne do 1914", "Artysta czy rzemieślnik? Galicyjskie zakłady fotograficzne przełomu wieków XIX i XX", "Edward Hartwig - retrospektywa". "Polska - Rosja w XX wieku, trudne sąsiedztwo", "Zapamiętane... Fotografia z krakowskich atelier I poł. XX wieku", "Papieski Kraków". Wystawa "Fotografia bez przeszłości" rozpoczęła cykl przedstawiający nowe tendencje najmłodszej fotografii polskiej.

Godziny otwarcia:
poniedziałki-piątki: 11.00-18.00; soboty-niedziele: 10.00-15:30
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]