Galeria El mieści się w XIII-wiecznym podominikańskim kościele. W latach 60. z inicjatywy artysty Gerarda Bluma-Kwiatkowskiego ruinami tego kościoła pozostałymi po ostatniej wojnie zajęli się plastycy i inżynierowie Elbląga. Początkowo w czynie społecznym, a potem z pomocą władz miasta zabezpieczono i częściowo odrestaurowano zabytkowy kościół. W 1961 roku otwarto Galerię El, którą w 8 lat później przekształcono w stały warsztat pracy twórczej - Laboratorium Sztuki. Galeria organizowała wówczas wiele wystaw artystów środowiska elbląskiego i gdańskiego (m. in. Gerard Blum-Kwiatkowski, Jan Góra, Janusz Hankowski, Kiejstut Bereźnicki) nie tylko w krużganku galerii, ale także w przestrzeni miasta, w klubach i zakładach pracy.
W 1965 roku Galeria El zorganizowała BIENNALE FORM PRZESTRZENNYCH zaliczane do najbardziej oryginalnych inicjatyw artystycznych w Polsce przełomu lat 60. i 70. (pięć edycji do 1973 roku).
Po kilkuletniej przerwie przeznaczonej na dalszy remont i adaptację, galeria odrodziła się w 1982 roku jako Centrum Sztuki - Galeria El pod kierownictwem artysty Ryszarda Tomczyka. Tomczyk chętnie organizował zbiorowe wystawy konkursowe celem integracji środowisk artystycznych Polski północnej, jak również działania interdyscyplinarne - widowiska, spektakle teatralne i parateatralne, koncerty (np. INTERDYSCYPLINARNE SPOTKANIA TWÓRCZE ściągnęły tu w 1986 roku wielu twórców, teoretyków i krytyków z całej Polski).
W rok po objęciu galerii przez młodego artystę Andrzeja Szadkowskiego zorganizowano pierwsze w Polsce międzynarodowe spotkanie artystów zajmujących się sztuką komputerową. Od 1992 roku galeria prowadzi akcję popularyzacji sensacyjnego odkrycia archeologicznego dokonanego pod Elblągiem nad jeziorem Drużno. Akcja ta, pod nazwą NADBAŁTYCKIE SYMPOZJUM TRUSO w wyniku połączonych działań artystycznych i naukowych ma na celu zrekonstruowanie wczesnośredniowiecznej osady Truso jako skansenu i wioski sztuki.
Galeria wystawia polskich i zagranicznych artystów, jak również promuje twórców lokalnych w kraju i zagranicą.
Wydaje katalogi, druki ulotne. Dziedziny sztuki prezentowane w galerii: malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, rzeźba, instalacja, sztuka akcji, tkanina.
Godziny otwarcia:
wtorek - sobota: 10.00-18.00 niedziela: 10.00-17.00
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]