Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Zamek Królewski w Warszawie
pl. Zamkowy 4
00-277 Warszawa
tel.: (+48 22) 657 21 70 inf.,
657 23 38 rezerw.
fax (+48 22) 635 72 60, 635 04 98 657 22 71

prof. dr hab. Andrzej Rottermund

tel.:
e-mail: [email protected]
www: www.zamek-krolewski.pl

Zamek Królewski - dawna, średniowieczna rezydencja książąt mazowieckich do 1526 r., następnie siedziba królów polskich do 1795 r., miejsce obrad Sejmu Rzeczypospolitej do 1569 r., rezydencja monarsza i siedziba sejmu w dobie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego, od 1922 r. siedziba dyrekcji Państwowych Zbiorów Sztuki i rezydencja prezydenta Rzeczypospolitej od 1926 roku. Wyremontowany i wyposażony w rewindykowane meble i dzieła sztuki przystosowany do zwiedzania w ograniczonym zakresie w latach 1922-1939. Zburzony przez hitlerowców w 1944 r., odbudowany w latach 1971-1984, od 1979 r. funkcjonuje jako instytucja państwowa Zamek Królewski w Warszawie, Pomnik Historii i Kultury Narodowej. Udostępniany do zwiedzania w miarę odbudowy i wyposażania od 1980 r., w pełni otwarty dla publiczności został w roku 1984.
Zbiory Zamku to obrazy, rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego pochodzące z oryginalnego wyposażenia wnętrz z czasów Stanisława Augusta oraz z Państwowych Zbiorów Sztuki z lat 1922-1939, darów i zapisów m.in. W. Majewskiej, A. Ciechanowieckiego, T. Wierzejskiego, J. Gawrońskiego i J. Węsierkiego, zakupów, depozytów kopii i rekonstrukcji, a także zespoły dwóch fundacji: im. Ciechanowieckich i Teresy Sahakian.

Malarstwo - m.in. widoki Warszawy B. Bellotta portrety i sceny historyczne M. Bacciarellego, portrety królów Polski i władców europejskich oraz osobistości polskich, malarstwo alegoryczne i rodzajowe - dzieła B. Strobla, T. Kuntze-Konicza, F. Smuglewicza, J. B. Plerscha, L. de Sielvestre'a, G. B. Lampiego, A. Kauffmanna i innych. Grafika - ryciny, rysunki, albumy, mapy i globusy prezentujące m.in. portrety, sceny o tematyce antycznej, religijnej i dworskiej, widoki architektury, prace T. Tretera, W. Hondiusa, J. Falcka oraz G. B. i F. Piranesich. Wśród rysunków cennym obiektem jest Rolka sztokholmska - zwój długości ponad 15 m przedstawiający wjazd orszaku ślubnego Zygmunta III i arcyksiężniczki Konstancji do Krakowa w 1605 roku. Rzeźba - m.in. prace artystów związanych z dworem Stanisława Augusta: A. Lebruna, J. Monaldiego, P. Courdraya, a także dzieła włoskie i francuskie XVI-XVIII w., m.in. popiersia władców europejskich i nowożytne kopie rzeźb antycznych. Tkaniny - tapiserie flamandzkie, brukselskie, francuskie i polskie, dywany, opony herbowe i hafty oraz ponad 560 kobierców wschodnich ze zbioru Teresy Sahakian. Meble - pochodzące m.in. z wyposażenia zamku z czasów stanisławowskich np.: dwa stoły konsolowe o mozaikowych blatach, P. Salvini wg projektu V. Petera zamówione w Rzymie dla króla jako dar F. M. Saluzzo, czy fotele tronowe wg projektu artystów stanisławowskich, meble z XVI-XVIII z warsztatów polskich, francuskich, niemieckich, holenderskich i włoskich. Ponadto zegary, świeczniki brązowe i kryształowe, świeczniki wiszące z warsztatów gdańskich, apliki i fontanny kryształowe z warsztatów niemieckich, austriackich i francuskich XVIII wieku. Szkło i ceramikę reprezentuje m.in. renesansowa majolika włoska, szkła śląskie, czeskie i polskie XVIII w., porcelana saska, ceramika dalekowschodnia. Archiwum - m.in. dokumenty królewskie, archiwa rodzinne, dokumentacja odbudowy i akta własne Zamku Królewskiego oraz dokumentacja audiowizualna w postaci fotografii, diapozytywów, filmów i nagrań.

Godziny otwarcia:
wtorek - sobota 10.00-18.00;
niedziela i poniedziałek 10.00-18.00;
(15 IV - 30IX); z wyjątkiem Wielkiej Soboty
i Niedzieli Wielkanocnej,
1 i 3 maja, Bożego Ciała,
1 listopada, 24, 25 i 31 grudnia.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]