Absolwent wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, z ukończoną główną specjalnością - malarstwo (prof. Krzysztof Wachowiak) oraz dodatkową specjalnością multimedia (prof. Stanisława Wieczorek). Od 2010 roku związany z Domem Aukcyjnym Abbey House S.A.
Malarz, performer, muzyk, poeta, aktor. Jego obrazy olejne odwołują się do wielkiej malarskiej tradycji, w której wiodącą rolę odgrywa gra plam barwnych. Jednak już klasyczny gatunek malarski, taki jak pejzaż, artysta traktuje indywidualnie, wyrażając za jego pośrednictwem swoje emocje i treści duchowe – bardziej niż konkretne elementy natury. Wielką fascynacją artysty jest Kosmos, piękny i przerażający zarazem. Inspiracji tej, według słów samego malarza, najlepiej odpowiada malarstwo abstrakcyjne.
„Osoba i twórczość Pana Jakuba dalece wykraczają poza standardy i postawy obserwowane we współczesnym rynku sztuki.
Penetracja różnych mediów i technik przez Pana Jakuba – performance, malarstwo, instalacja dźwiękowa, penetracja multi i intermediów aż po wejście w obszar sztuki przestrzeni miejskiej w pełni upoważniają mnie do wsparcia o ubieganie się o stypendium dla projektu „Pokój jej duszy” w ramach STOPANDWALK.
Z minionych realizacji warto wspomnieć znane projekty: Program Music Box, Taxi Koło Muzyki, Kontrola Komunikacji, wszystkie projekty odnoszą się do przestrzeni miejskiej i w sposób znakomity stają się obrazem współczesnej sztuki polskiej”.
Prof. Włodzimierz Szymański, Wydział Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie
„Jakuba Słomkowskiego poznałam przy okazji organizowanego przez nasze stowarzyszenie konkursu WYKLUCZONE! 2007. Jego akcja „Kolacja na Hucie” zwróciła uwagę Jury – była interesującym działaniem na rzecz zmiany społecznego myślenia o zdegradowanym obiekcie poprzemysłowym.
Od tamtej pory obserwuję działania Jakuba – ten element społeczny jest obecny w jego działaniach artystycznych i animacyjnych cały czas. Potrafi zachęcić do twórczego działania każdego – od młodych ludzi, przez przypadkowych przechodniów, po kluby emerytów.
Jego realizacje artystyczne i działania animatorskie łączą różne dziedziny sztuki, od plastyki po muzykę i performans. Są dyskretne, nieinwazyjne, za to skłaniające do refleksji i angażujące odbiorcę.
Z całą pewnością Jakub Słomkowski jest jednym z tych młodych twórców, którzy poprzez swoje działania czynią Warszawę przyjemnym miejscem do życia”.
Klara Kopcińska, Stowarzyszenie Postępu i Edukacji „STEP”
„Miałam okazję kilkakrotnie współpracować z Jakubem Słomkowskim. Od wielu lat śledzę jego poczynania w dziedzinie sztuk wizualnych, a także muzycznych i performatywnych. Jakub Słomkowski jest artystą wszechstronnie utalentowanym. Jego dążenie do ciągłego konfronotwania się z publicznością owocuje projektami niezwykłymi, nie raz już dostrzeżonymi przez środowisko polskiego i zagranicznego art world’u”.
Marta Czyż, Galeria Kordegarda MCK
„Będąc dyrektorem artystycznym Strefy Sztuki, która towarzyszyła koncertom Męskie Granie 2011 ( lipiec- sierpień 2011) spośród rekomendowanych mi przez CSW Zamek Ujazdowski kilkudziesięciu szczególnie uzdolnionych artystów młodego pokolenia wybrałem trzech w mojej opinii najlepszych - wśród nich znalazł się Jakub Słomkowski. Przez dwa miesiące miałem przyjemność pracować z Jakubem. Zadanie przed nami było trudne bo naszą ambicją było stworzenie strefy gdzie młodzi artyści swoimi interaktywnymi dziełami i działaniami wciągnęliby do współtworzenia publiczność, która nie zawsze była przygotowana do obcowania z ambitną sztuką współczesną. Zadanie było tym trudniejsze że postanowiliśmy nie iść na żadne kompromisy- żadnych działań populistycznych czyli pod publiczkę.
Jakub Słomkowski okazał się artystą posiadającym rzadki dar mówienia swoimi pracami i działaniami twórczymi na bardzo wysokim poziomie w sposób przystępny i zrozumiały także dla mniej wyrobionych odbiorców. To niezwykle cenna cecha”.
Mariusz Wilczyński, dyrektor artystyczny Strefy Sztuk
Historia wystaw
2012 - Wizje pejzażu, Centrum Wystawowe Petersburskiego Związku Artystów Plastyków, Sankt Petersburg
2012 - Udział w Festiwalu Ogrodów (parque-no), Bolestraszyce 2012 Dom Heinego, Ostrowiec Świętokrzyski
2012 - Święty/Animal nic co ma opis, Galeria FPSW, Warszawa
2012 - Kolacja na Hucie, Kordegarda, Warszawa 2011 Pokój Jej Duszy, tymczasowa galeria Stopandwalk, Warszawa
2010 - Letni Nieletni, performance, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
2010 - Widok w okna, Apteka Sztuki, Warszawa
2009 - Wystawa laureatów Samsung Art Master, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa
2008 - Japończyk skaczący z klifu, Pracownia-Galeria, Warszawa
2007 - Aran, Galeria Fibak, Warszawa
2007 - Wystawa dyplomowa prac malarskich w Galerii Studio, Teatr Studio, Warszawa
2007 - Smołdzińskie Plenery, Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce
2007 - Wystawki z Obrazy, Mała Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim
2004 - Zapisy, Galeria Aspekt- ASP w Warszawie
2004 - Tożsamość - performance, instalacja, wystawa rysunku. Wydział Malarstwa ASP w Warszawie
2003 - Dłużew, Teatr Studio (Kuluary), Warszawa
Nagrody i wyróżnienia
2010 - Wyróżnienie honorowe w konkursie „Sztuka w kropki”, praca „gra w kości”
2009 - „Syrena dla Warszawy" w ramach Transform, Warszawa
2009 - Trzecia nagroda w konkursie Samsung Art Master 2009, praca Music Box
2008 - Pierwsza nagroda w konkursie na logo Roku Herberta 2008, konkurs organizowany przez Bibliotekę Narodową
2006 - Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie - Pintura rapida en Castellar de Jaen (edycja VIII) – Hiszpania
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]