Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Jindrich Streit
(ur. 1946)
Ukończył Wydział Pedagogiki w Uniwersytecie im. Palackého w Ołomuńcu, kierunek wychowanie plastyczne (1967). Po ukończeniu uniwersytetu rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Rýmařově. Po roku został dyrektorem szkoły w Sovinci a następnie w Jiříkově. Oprócz działalności pedagogicznej i fotograficznej zajmuje się działalnością społeczną. Radość fotografowania zaszczepił w nim ojciec. W 1964 r., jeszcze podczas studiów, do fotografowania zachęcał go Jan Bukovjan, a pierwsza wystawa indywidualna zbiegła się w czasie z ukończeniem uczelni. Od 1972 roku dokumentował życie na wsi i społeczności Romskie. Dwa lata później zaczął prowadzić galerię w Sovinci. W latach 1974-1977 uczęszczał do szkoły fotografii artystycznej, pracę dyplomową stanowił album zza kulis teatru. W 1982 r., jako jedyny fotograf uczestniczył w nieoficjalnej wystawie prac artystów, która odbyła się na kortach tenisowych w Pradze i podczas której jego prace zwróciły uwagę tajnych służb. Został aresztowany miał zakaz fotografowania i był śledzony. Po zakończeniu postępowania sądowego znalazł zatrudnienie jako dyspozytor w Państwowym Gospodarstwie Rolnym Ryžoviště. Dzięki zmianie politycznej w 1989 roku jego sytuacja uległa zasadniczej zmianie. Został pracownikiem urzędu powiatowego a następnie muzeum w Bruntalu. Od roku 1994 jest samodzielnym fotografem i wykładowcą w Instytucie Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavě, pracuje nad projektami dokumentalnymi we Francji, Anglii, Austrii, Niemczech, Japonii, Chinach, Rosji na Węgrzech i w Republice Czeskiej. Od 1997 roku prowadzi galerię w Bruntalu. W 2000 roku habilitował się w Wydziale Filmu i Telewizji w Wyższej Szkole Muzycznej w Pradze, gdzie był wykładowcą i specjalistą fotografii. Miał ponad 700 wystaw autorskich i w wielu współuczestniczył, wydał 21 książek.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]