Z wykształcenia malarz, w latach 1988-1990 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, następnie w latach 1990-1994 w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Przez lata utrzymywał się – jak sam twierdzi – dzięki wygranej w toto-lotka. Znany jako twórca surrealistycznych sytuacji i oszczędnych, dyskretnych działań ingerujących swym charakterem w zastaną rzeczywistość. Inscenizator zdarzeń, które zakłócają rytm i codzienną rutynę życia elementami absurdu, ironii i humoru. Aranżuje krótkie sceny i historie, których sam jest głównym bohaterem. To co robi, nazywa „osobistym teatrem zdarzeń”. Mimowolnymi widzami i aktorami w tym teatrze, są często nieświadomymi swojej roli, przypadkowi ludzie. Bodzianowski aranżuje swe akcje najczęściej poza galerią, chętnie pojawia się w przestrzeniach miejskich, na ulicach, w sklepach czy parkach, nie zawsze informuje publiczność o swych planach, ponieważ jak mówi: „pewna anonimowość jest ulubioną stroną mojej działalności”. Jego nieprzewidywalna twórczość ma wiele wspólnego z tradycją dadaistyczną. Interesują go społeczne zachowania, takie jak tolerancja, otwartość, spontaniczność. Konsekwentnie kreuje swój wizerunek artystyczny: znany jest jako ubrany w prochowiec pan ze staromodnym wąsikiem. W 2001 roku otrzymał nagrodę Pegaza za „akcje artystyczne odkrywające poezję w prozaicznej rzeczywistości”, a w 2003 został nominowany do nagrody Fundacji Kultury Deutsche Banku w konkursie Spojrzenia. W roku 2004 otrzymał Paszport Polityki, przyznany mu za „fantazję i konsekwencję, za sztukę pogodną, bezinteresowną, wytrącającą nas z rutyny dnia powszedniego”. Brał udział w licznych wystawach i projektach zbiorowych w Polsce i za granicą m.in.: Spojrzenia (2003) i Polskie malarstwo XXI wieku (2006) w warszawskiej Galerii Zachęta, Schmerz w Tanz Quartier w Wiedniu (2005), Koniec egzotycznej podróży w Fundacji Galerii Foksal (2006), The World as A Stage w londyńskiej Tate Modern (2007), Il teatro della vita w Galleria Civica di Arte Contemporanea w Trento (2007) i 5. Biennale w Berlinie (2008). Jest też autorem blisko tysiąca wystąpień indywidualnych takich jak m.in.: Atrament sympatyczny, Muzeum Sztuki w Łodzi (2001); Fishing Project, Kunstlerhausbetanien, Berlin (2002); Zawsze stałem w cieniu kina i Ukryte w słońcu, Cieszyn (2003); Four Times Paris, Centre Pompidou, Paryż (2003); Charlestone, Broadway 1602, Nowy Jork (2005); Latem będzie zielono, Muzeum Sztuki, Łódź (2007); Sababa, Center for Contemporary Art, Tel Aviw (2009). Cezary Bodzianowski mieszka i pracuje w Łodzi.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]