W galerii Lufcik otwarto zbiorową wystawę poplenerową Zelwa 2003. Międzynarodowy Plener Malarski Zelwa odbywa się rokrocznie od 2000 r. w Ośrodku Wędkarskim nad jeziorem Zelwa. Jest objęty patronatem Starosty Sejneńskiego.
Tak określają podstawy projektu jego realizatorzy: Główną ideą plenerów z cyklu Zelwa jest integracja środowisk kulturotwórczych krajów graniczących z Polską. Dlatego oprócz artystów polskich do udziału w plenerach zapraszani są twórcy pochodzący z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Plenery zelwiańskie poprzez umacnianie wzajemnej współpracy oraz budowanie pozytywnych relacji między artystami z Polski oraz z krajów sąsiedzkich pomagają w wypełnieniu kulturowej luki, narastającej pomiędzy Polską a narodami zza wschodniej granicy w ciągu ostatnich kilkudziesięcioleci. Nieprzypadkowo plenery Zelwa są realizowane na Ziemi Sejneńskiej, która jako teren pogranicza jest miejscem przenikania kultur i religii narodów sąsiadujących z naszym krajem.
Można zauważyć dużą różnicę między ogólnymi tendencjami stylistycznymi malarzy polskich a białoruskich, litewskich i ukraińskich. Oprócz Polki, Marii Anto, która swoją poetyką wpisuje się bardziej w poetykę „zza wschodniej granicy”, inni, jak Janusz Lewandowski, Grzegorz Moryciński, Andrzej Newelski, Alfred Wysocki czy Maciej Pietrzyk tworzą naturalistyczne pejzaże.
Natomiast stylistyka zagranicznych malarzy jest bardziej bajkowa, poetycka, nierealna. Można, więc ponownie, jak za czasów Romantyzmu, zachwycić się mitycznością i magicznością jaka dominuje w postrzeganiu i wyrażaniu świata przez mieszkańców Białorusi, Litwy i Ukrainy.
Intrygującym elementem jest to, że większość z prezentowanych obrazów formalnie nawiązuje do poetyki wypracowanej przez któryś z ogólnoświatowych styli artystycznych. Wśród malarzy polskich dominują nastrojowe nawiązania do klasyków pejzażystów, jak Leona Wyczółkowskiego, Juliusza Kossaka, Andrzeja Fałata.
Malarze z naszych sąsiadujących krajów zdają się raczej nawiązywać do awangardowych
tradycji z początku XX wieku: koloryzmu, kubizmu, fowizmu.
Można zobaczyć również zupełnie unikalne prace: Katsiaryny Sumarauy, Romana
Romaniszyna, Andreja Sawicza.
W wystawie udział biorą:
Maria Anto – Polska
Svajunas Armonas – Litwa
Taras Beniach – Ukraina
Włodzimierz Bogusławski – Polska
Oleh Denisenko – Ukraina
Oleh Derhaczow – Ukraina
Janusz Lewandowski – Polska
Jacek Lilpop – Polska
Sergiusz Maliszewski – Białoruś
Dmitryj Masłyj – Białoruś
Grzegorz Moryciński – Polska
Andrzej Newelski – Polska
Ryszard M. Owczarek – Polska
Janusz Petrykowski –Polska
Maciej Pietrzyk – Polska
Barbara Pszczółkowska – Kasten – Polska
Roman Romaniszyn – Ukraina
Andrej Sawicz – Białoruś
Tadeusz Sobkowiak – Polska
Katsiaryna Sumaraua – Białoruś
Alfred Wysocki – Polska
Ricardas Zdanavicius - Litwa
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]