Wznosząc się o własnych skrzydłach. Sztuka łotewska
Od kiedy Łotwa przystąpiła do państw UE, wśród Polaków (a i nie tylko) budzi się coraz większe nią zainteresowanie. Stałych wielbicieli ma Łotwa już od dawna, a Ryga przez wielu jej fanów uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy.
Ostatnio jakby jednak nieco głośniej tak o Rydze, jak i o Łotwie. Nie tylko pod względem gospodarczym, politycznym, czy ekonomicznym, ale także kulturalnym.
Prócz tego, że architektura łotewska znana jest jako przykład świetnej secesji, o jej sztuce niewiele wiadomo. Dlatego dobrą okazją do zaznajomienia się z jej malarstwem jest obecna wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Ekspozycja prezentuje ponad pięćdziesiąt dzieł malarstwa, grafiki i rysunku przełomu XIX i XX w. warto dodać, że zbiór ten uchodzi za skarb narodowy Łotwy. Narodziny sztuki łotewskiej datowane są równocześnie z powstaniem łotewskiej tożsamości narodowej - na połowę XIX wieku. Krótko potem - na przełomie XIX i XX wieku - sztuka łotewska osiągnęła bardzo wysoki poziom w nowym stylu, operując nowymi środkami wyrazu - secesji i symbolizmie.
Oglądając obrazy dostrzeżemy wiele podobieństw z malarstwem polskim tego samego okresu. Falista, płynna linia, miękkie formy, tajemnica, symbol, balansowanie między światem rzeczywistym i nierealnym, specyficzny dla przełomu wieków klimat, pewna nuta dekadencji i zadumy; kiedy indziej znów pstrokate niemal barwy i kompozycje w duchu Klimta. Stylistyka charakterystyczna nie tylko dla Łotwy czy Polski, ale dla całej ówczesnej Europy pozbawionej wtedy granic artystycznych, gdzie nowe tendencje w sztuce przepływały wraz z migrującymi artystami - na studia w europejskich stolicach artystycznych, a potem do swoich krajów.
Tak więc warto poznać malarstwo łotewskie, tym bardziej, że z dalekiego Szczecina wystawa przyjedzie również do Warszawy.
Wystawie głównej towarzyszą fotografie przedstawiające łotewską architekturę secesyjną.
Ekspozycja organizowana jest we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, jej prezentacja w Szczecinie możliwa jest także dzięki wieloletniej już współpracy pomiędzy Szczecinem i Rygą przy prezentacji sztuki współczesnej. Patronat nad wystawą objął Minister Kultury Waldemar Dąbrowski.
Wybrane prace:
Wystawa czynna do 20 stycznia 2005
Tekst i zdjęcia: Jola Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]