Dwudziestego czerwca 2005r otwarto w Bernie Centrum Paula Klee, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Centrum jest w posiadaniu blisko 4 tysięcy prac artysty, spośród znanych na świecie ok. 10 tysięcy dzieł. Jest to najbogatsze i największe na świecie muzeum poświęcone jednemu autorowi. Słowo "muzeum" nie całkiem jest tu na miejscu. Centrum jest czymś więcej, niż tylko muzealną placówką. Według założeń programowych ma to być miejsce spotkań naukowych i edukacyjnych, poszukiwań, medytacji oraz analizy recepcji sztuki. Służyć temu będą sale wykładowe i seminaryjne, sale projekcyjne i koncertowe. Wokół kompleksu Centrum powstał park rzeźby. Publiczność będzie miała szansę obcować z dziełami artysty w szerszym kontekście poznawczym. Życie i osobowość autora pokazano w sposób, który ma ułatwić percepcję jego prac. Paul Klee był także poetą i muzykiem i te pola jego twórczości są tu także obecne. Autorem projektu Zentrum Paul Klee - jest włoski architekt Renzo Piano. Delikatna, wznosząca się i opadająca linia bryły budynku wykonanego ze szkła i stali, przypomina fale na wodzie. Koszt wykonania 110 milionów franków szwajcarskich.
Paul Klee urodził się w Munchenbuchsee pod Bernem w Szwajcarii w rodzinie muzyków. W wieku 10 lat postanowił zostać malarzem . Studiował w Monachium. Tam też osiedlił się po powrocie z pobytu we Włoszech. Był członkiem grupy Blaue Reiter. W 1914 r odwiedził Tunezję. Pobyt w tym kraju zainspirował go do badania fenomenu światła i koloru. "...Kolor i ja to jedno. Jestem malarzem". Napisał po powrocie z Tunezji. Używał różnych technik wypowiedzi artystycznej; malarstwo olejne, akwarela, rysunek w tuszu i ołówku. Często mieszał te techniki, stosując je w jednym dziele. Jego twórczość nie poddaje się jednoznacznej klasyfikacji. Widoczne są w niej wpływy kubizmu, surrealizmu, ekspresjonizmu. Artysta tworzył głównie małe, delikatne formy. W jego pracach można odnaleźć odwołania i aluzje do poezji, muzyki, snów. Czasem zawierają słowa lub nuty. Późniejsze prace wyróżniają się umieszczonymi w nich koślawymi hieroglifami-symbolami. W czasie I wojny światowej Klee walczył w szeregach armii niemieckiej. Po wojnie był wykładowcą w Bauhausie, a od 1931 r. w Akademii w Dusseldorfie. Oskarżony i prześladowany przez narodowych socjalistów z NSDAP o i za uprawianie zdegenerowanej sztuki, opuścił Niemcy i zamieszkał w Bernie. Tam też zmarł w 1940 r. Dzisiaj jego prace osiągają na aukcjach ceny liczone w milionach dolarów.
Wybrane prace:
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]