Wystawa prezentowana obecnie w DAP jest interesującą inicjatywą środowiska warszawskiego i pomyślana jest jako wystawa towarzysząca łódzkiemu Międzynarodowemu Triennale Tkaniny organizowanemu przez Centralne Muzeum Włókiennictwa.
Warszawski przegląd tkaniny przyniósł nadzwyczajne efekty pokazując, jak znakomitym środkiem ekspresji artystycznej jest ta forma twórczości – zarówno w technice tradycyjnej, jak i eksperymentalnej i jak niezwykłe efekty osiągają artyści.
Uwagę przykuwają prace w formie i tematyce.
Dowcipnie nawiązująca do znanej przypowieści praca Joanny Aleksandrowicz
Nowe szaty króla wykonana srebrna i złota nicią oraz z drutu może być interpretowana metafizycznie, jako studium nieobecności.
Prace Jana Kucza
Biedny Bogaty wykonane w technice własnej z szarego płótna są ważnym głosem komentującym polska rzeczywistość.
Prace wykraczają poza granice dwuwymiarowości tkaniny i są raczej obiektami przestrzennymi o intensywnym oddziaływaniu i porażającej sile.
Centralne miejsce zajmuje cykl Mereżka Tomasza Łączyńskiego. Te ciężkie, masywne drewniane ramy, czy framugi w swoim wnętrzu unoszą leciutkie szklane nici ułożone w proste wzory krosna prześwietlone światłem zawierają w sobie subtelne, magiczne piękno.
Zachwycają prace Joanny Stokowskiej z przetworzonych włókien roślinnych skomponowanych w cykl
Pory Roku.
To tylko niektóre z nowych i
niezwykłych dróg, którymi podążają twórcy tkaniny.
W przedmowie do katalogu towarzyszącemu wystawie Irena Huml przypomina,
że dziedzina ta od stuleci posiada różnorodną tradycje w naszym kraju i uważana jest za szczególnie uprzywilejowaną. Druga połowa XX wieku przyniosła jej znaczący udział w kształtowaniu zarówno polskiej jak i międzynarodowej twórczości z włóknistych materii wzbogacając tę sferę działalności głównie inwencją naszych artystów, czego widomym dowodem było zjawisko „polskiej szkoły tkaniny” i jej wpływ na światowa tkaninę.
Stąd podtytuł wystawy – europejski ślad – nie jest czymś przypadkowym. Przypomina, że Polska, wstępując do Unii Europejskiej, pozostawiła już swój ślad w kulturze europejskiej właśnie w artystycznej dziedzinie tkaniny i całej sztuki włókna.
Galeria Domu Artysty Plastyka
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ul. Mazowiecka 11a 00-052 Warszawa
tel: 22 827 76 88
fax: 22 826 23 61
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]