Wystawa Rafała Bujnowskiego w krakowskim Bunkrze Sztuki była długo oczekiwana, zwłaszcza przez tych, którzy twórczość jego znali i doceniali na grubo przed ostatnimi nominacjami do Paszportów Polityki (jednym z nominowanych jak pamiętamy był Bujnowski właśnie).
Ekspozycja w Bunkrze jest imponujących rozmiarów. Szczelnie wypełniła dwa piętra galerii, pokazując owoc ostatnich pięciu lat pracy artysty – „tego trzeciego z Grupy Ładnie” – jak często o Rafale Bujnowskim mówiono, bądź pisano.
Jego malarskie cykle stanowią często powtarzający się ten sam element, ale te niemalże identyczne serie pokazują, że pomiędzy poszczególnymi obrazami możemy wskazać drobne, ale zauważalne różnice. Tematem takich obrazów u Bujnowskiego może być wszystko. „Portretując” w serii
Artykuły spożywczo-przemysłowe przedmioty codziennego użytku, nadaje często płótnom ich kształt. W
Obrazach do mieszkania projektuje nie tylko najbardziej odpowiednie dla poszczególnych domowych pomieszczeń obrazy (np. portret ślubny, czy martwa natura z cytryną do kuchni), ale też wskazuje, gdzie należy je umieszczać.
Jego obrazy często do złudzenia przypominają rzeczywistość, płynnie w nią wchodząc (na wernisażu jeden ze zwiedzających stojąc przed płótnem stanowiącym dokładny obraz tablicy szkolnej, sięgnął po kredę, która okazała się również namalowana).
Celem wystawy było zasygnalizowanie kilku problemów obecnych w sztuce Bujnowskiego. Pierwszym – zwrócenie uwagi na właściwy dla niego sposób analizy malarstwa. Odrębność prezentowanego przez niego podejścia polega na wspomnianym już reprodukowaniu kolejnych przedstawień niemal w nieskończoność. Kolejnym – pojawiające się od pewnego czasu w jego pracy nowe medium – wideo. Używając go, podejmuje grę między obrazem rozumianym tradycyjnie a obrazem wideo. Trzecim aspektem jest refleksja nad rolą i definicją malarza, który jest jednocześnie artystą i rzemieślnikiem.
Wystawę Rafała Bujnowskiego w Bunkrze Sztuki oglądać można do 23 kwietnia 2005. Następnie zostanie przeniesiona do Kunstverein für die Rheinlande und Westfalen w Düsseldorfie (7 maja – 11 czerwca 2005) i włączona w program Roku Polskiego w Niemczech organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Rafał Bujnowski
- ur. 1974. Malarz, grafik, ostatnio także artysta posługujący się wideo. W latach 1993-1995 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie w latach 1995-2000 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1994 do 2001 działał w Grupie Ładnie, jednocześnie od 1998 do 2001 prowadził Galerię Otwartą w Krakowie, w ramach której wystawiał m.in. plakaty przedstawiające przedmioty codziennego użytku w formule zbliżonej do reklamy produktów supermarketu, jednak niemożliwych do kupienia. Interesuje go wchodzenie sztuki w przestrzeń publiczną, a także kwestie komercjalizacji sztuki i pozbawiania jej wartości innej niż materialna. Dokumentuje przemianę dzieła sztuki w reklamę lub w przedmiot.
Jego ulubioną metodą jest powtarzanie przedmiotu w innej technice (malarstwo olejne, linoryty). Próbuje oczyścić swoją sztukę z indywidualności. Wykonane przez niego obrazy przypominają np. cegły czy deski, a jednocześnie mogą być odbierane jako przykłady malarstwa abstrakcyjnego czy konceptualnego. Artysta sprzedawał je początkowo po rzeczywistej cenie "towaru", jaki przedstawiały. Zajmuje się także akcjami artystycznymi, polegającymi na odmalowywaniu fasad galerii. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych: "Namaluj mnie", BWA, Zielona Góra [1999], "Marzenie prowincjonalnej dziewczyny", Sopot [2000], "Model do składania", Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko [2000], "Trafik Kunst", Instytut Polski, Wiedeń [2000], "Grupa Ładnie w D’Arcy", Warszawa [2000], "Scena 2000", CSW, Zamek Ujazdowski, Warszawa [2000], "IV Krajowa Wystawa Malarstwa", BWA, Wrocław (wyróżnienie) [2001], "Grupa Ładnie", GCK Katowice [2001], "Grupa Ładnie", Galeria Manhattan, Łódź [2001], "Relax", Galeria Arsenał, Białystok [2001], "Popelita", Bunkier Sztuki, Kraków [2001], "Na zewnątrz", CSW Łaźnia, Gdańsk [2001], "Rybie Oko", BWA Słupsk [2001], "Rafał Bujnowski, Józef Robakowski", Galerie Rudiger Schottle, Munchen (Niemcy) [2003/2004], "Zasiedzenie. Wystawa o mieszkaniu", Galeria Miejska Arsenał, Poznań [2004], "Meubles et Peintures", Institut Polonais, Paryż (Francja) [2004]. Swoje prace prezentował także na wielu wystawach indywidualnych: "Anka", Galeria Otwarta, Kraków [1998], "Ruch", Galeria Otwarta, Kraków [1999], "Grafika gratis", Galeria Jednego Obiektu, Kraków [1999], "Magda zaginęła", Galeria Otwarta, Kraków [1999], "Para wynajmie mieszkanie", Galeria Otwarta, Kraków [2000], "Art. spożywczo-przemysłowe", Goethe Instytut, Kraków [2000], "Zdjęcia", Galeria Zderzak, Kraków [2000], "Zapałki, prezerwatywy, mydło", Kiosk Ruchu, Kraków [2000], "Kaseta video 180 minut", Galeria Potocka, Kraków [2000], "Cheap art from Poland", Window Gallery, Londyn [2000], "Obraz okno", Galeria Zewnętrzna AMS (400 billboardów w 9 miastach Polski) [2001], "Malowanie, odnawianie", Międzynarodowe Centrum Kultury, Poznań [2001], "New and Recent" (razem z Marcinem Maciejowskim), IBID Projects, Londyn (Wielka Brytania) [2003], "Obrazy, przedmioty", Johnen+Schoettle, Kolonia (Niemcy) [2003], "Wieża, zmierzch, muzeum", Świetlica Sztki Raster, Warszawa [2004].
Wystawa czynna do 23 kwietnia 2005
Tekst: Jolanta Gumula
Zdjęcia: Jolanta Gumula oraz Galeria Bunkier Sztuki
Malarz, grafik, ostatnio także artysta posługujący się wideo. W latach 1993-1995 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie w latach 1995-2000 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1994 do 2001 działał w Grupie Ładnie, jednocześnie od 1998 do 2001 prowadził Galerię Otwartą w Krakowie, w ramach której wystawiał m.in. plakaty przedstawiające przedmioty codziennego użytku w formule zbliżonej do reklamy produktów supermarketu, jednak niemożliwych do kupienia. Interesuje go wchodzenie sztuki w przestrzeń publiczną, a także kwestie komercjalizacji sztuki i pozbawiania jej wartości innej niż materialna. Dokumentuje przemianę dzieła sztuki w reklamę lub w przedmiot. Jego ulubioną metodą jest powtarzanie przedmiotu w innej technice (malarstwo olejne, linoryty). Próbuje oczyścić swoją sztukę z indywidualności. Wykonane przez niego obrazy przypominają np. cegły czy deski, a jednocześnie mogą być odbierane jako przykłady malarstwa abstrakcyjnego czy konceptualnego. Artysta sprzedawał je początkowo po rzeczywistej cenie "towaru", jaki przedstawiały. Zajmuje się także akcjami artystycznymi, polegającymi na odmalowywaniu fasad galerii.
Inne wydarzenia Galerii
24 - 28 października
Artboty - Festiwal Sztuki...
Czy sztuczna inteligencja jest zdolna do stworzenia dzieła…
16 grudnia - 18 marca
Naczynia połączone
Tytuł wystawy nawiązuje do mechanizmów fizyki,…
09 września - 12 listopada
Ines Doujak - Bezpańskie głosy
Wystawa jest pierwszą w Polsce indywidualną wystawą artystki,…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]