24 września 2003 r w Galerii Promocyjnej, przy okazji wystawy prac Mariana Bogusza, Zbigniewa Dłubaka i Kajetana Sosnowskiego, miało miejsce spotkanie przyjaciół galerii i szerzej - Staromiejskiego Domu Kultury.
Staromiejski Dom Kultury obchodzi w tym roku 50-lecie działalności. Jest to miejsce szczególne na polskiej scenie wystawienniczej. W dwa lata po otwarciu tej placówki tworzą się w Warszawie legendarne dziś grupy; Warszawska Grupa 55 (Staromiejska) i Galeria Krzywego Koła. Od popaździernikowej "odwilży" w gmachu Staromiejskiego Domu Kultury trwa nieprzerwanie prezentacja polskiej sztuki współczesnej. Małe sprostowanie - przerwa jednak była - w stanie wojennym.
Galeria zmieniała nazwę, przez Galerię Sztuki Nowoczesnej, Galerię Sztuki Współczesnej do obecnej, działającej od 1986 roku Galerii Promocyjnej.
Licznie przybyłych gości-przyjaciół galerii powitali Sebastian
Lenart dyrektor Staromiejskiego Domu Kultury i Jacek Werbanowski prowadzący
Galerię Promocyjną.
Szczególnie gorąco powitano Ewę Garztecką założycielkę Galerii Krzywe Koło - pierwszej w Polsce autorskiej galerii.
Wystawa prac Mariana Bogusza, Zbigniewa Dłubaka i Kajetana Sosnowskiego - artystów blisko związanych z miejscem ekspozycji ich obrazów, jest przyczynkiem do przypomnienia roli i znaczenia ich dzieł dla polskiej sztuki współczesnej.
Noty biograficzne:
BOGUSZ Marian (1920-1980) Urodził się w 1920 r w Pleszewie. Zmarł w 1980 r w Warszawie. Studiował w ASP w Warszawie u Cybisa i Sokołowskiego. Był twórcą warszawskiej "Grupy 55" oraz współzałożycielem i kierownikiem "Galerii Krzywe Koło". Był jednym z najwybitniejszych animatorów życia kulturalnego w nurcie polskiej awangardy. Tworzył abstrakcyjne kompozycje rzeźbiarsko-przestrzenne. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, scenografią i grafiką. W jego pracach kolor ma znaczenie symboliczne. Inspiracją niektórych jego obrazów były utwory muzyczne.
DŁUBAK Zbigniew (ur. 1921)
Urodził się w 1921 w Radomsku .Po Powstaniu Warszawskim osadzony w obozie koncentracyjnym, tam poznał Mariana Bogusza. Po wojnie był związany z Klubem Młodych Artystów i Naukowców; później zakładał Warszawską Grupę 55. Oprócz malarstwa zajmował się fotografiką; jego serie fotograficzne z lat
1959-1968 - uważane są za wydarzenie wśród polskich "environments", stworzonych w całości z fotografii. Był założycielem wrocławskiej galerii "Permafo" - uważanej za jedno z centrum polskiego konceptualizmu.
SOSNOWSKI Kajetan (1913 - 1987) Urodził się w 1913 r. w Wilnie. Zmarł w 1987 r. w Warszawie. Studiował w warszawskiej ASP w latach 1934-39 w pracowniach T. Pruszkowskiego i W. Jastrzębowskiego. Współzałożyciel Warszawskiej Grupy 55 i Galerii Krzywe Koło. Uprawiał malarstwo, rysunek i sporadycznie rzeźbę. Pod koniec lat 50-tych zajął się abstrakcją i eksperymentami wiodącymi do koncepcji ascetycznych "obrazów pustych" W 1998 r miał pośmiertną wystawę w Zachęcie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]