W sobotę 18 października otwarto nową, oficjalną galerię Fundacji Artbarbakan o wdzięcznej nazwie Mellina Sztuki. Galeria mieści się w piwnicach zabytkowego domu na starej Pradze w Warszawie przy ulicy Białostockiej 22. Jest to dom szczególny. Tak z racji swej historii, jak i obecnego przeznaczenia. Obecnie jest to prawdziwa kamienica sztuki z galeriami, pracowniami malarskimi i studiami fotograficznymi.
Kamienica po latach zaboru powróciła do prawowitych właścicieli, tak bardzo dla Warszawy zasłużonych
rodzin Marconich i Brunów. Paweł Brun przeprowadził w niej gruntowny remont, zachowując wszystkie elementy wyposażenia, które wytrzymały próbę czasu: drewniane schody, klatki, drzwi, elewacje etc. Wnętrza zaoferował artystom, a ci chętnie z tej propozycji skorzystali.
Nazwę Mellina Sztuki wymyślił artysta malarz Miron, współzałożyciel Artbarbakanu. Podobno włodarze dzielnicy skrzywili się na tę nazwę, ale to sprawą rodziców
jest nadawać imiona. Artysta zapytany skąd ta nazwa odparł: " no, jak to skąd? Jakoś tak sama przyszła do głowy, Praga itd."
Młodszym czytelnikom trzeba powiedzieć, że Praga przez długie dziesięciolecia powojenne, pełna była melin, czyli miejsc nielegalnego handlu gorzałą. W melinach ją spożywano a także i pędzono. Różnego rodzaju andrusy i niebieskie ptaki tu szukały schronienia przed MO /milicja obywatelska/. Dzielni obrońcy prawa też zresztą zaopatrywali się w tych miejscach. Do takich to swojskich praskich klimatów odwołał się Miron.
Dzisiejsza Praga, w wielu kwartałach dzielnicy zachowała jeszcze resztki dawnego sznytu. Jednak to co dominujące, to odbudowa, renowacja starych kamienic, zmiana przeznaczenia różnych hal, fabryczek, magazynów. Dzisiaj są to często galerie, eleganckie kluby, restauracje. Docenia się niepowtarzalną architekturę, oryginalność detali, wyposażenia. W konfrontacji z coraz bardziej nijaką, nowoczesną Warszawą na lewym brzegu Wisły, Praga ma charakter, jest autentyczna, to kawał dawnego nie zamordowanego miasta. Toteż i ciepłe, nostalgiczne określenie Galerii Artbarbakanu - Mellina odbierane jest zupełnie inaczej. Jest to miejsce o prawdziwej aurze. Mimo surowości ceglanych ścian, małych okienek piwnicznych, i takiegoż wejścia do galerii.
Otwarciu galerii towarzyszy wystawa prac artystów związanych z Artbarbakanem. Gości przybyłych w gigantycznej ilości kilkuset osób, powitał Jerzy Lasota, artysta malarz, współzałożyciel Fundacji. Były słowa wdzięczności i pamięci o wszystkich tych, którzy pomagali, wspierali, a gdy już nie mogli - to pamiętali o artystach. Dziękowano sponsorom - szczególnie PZU Życie. Były śpiewy chóru Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Mazowieckiego, recital Niny Czerkies, recytacje. Zespół rockowy, występy taneczne dzieci. Grill, owoce, wino, piwo. Setki świeczek i atmosfera prawdziwej radosnej zabawy. Takiego otwarcia Warszawa dawno nie widziała.
Fronton budynku oświetlono kolorowymi reflektorami, tłum gapiów i szeptanka, że na pewno prezydent przyjechał!
W dniu otwarcia galerii Mellina Sztuki w kamienicy artystycznej urządzono drzwi otwarte. Można było odwiedzić i porozmawiać z pracującymi tu artystami. Nam udało się spotkać światowego formatu artystę fotografika Jerzego Kośnika, znanego głównie z aktu i portretów.
Odwiedziliśmy Art & Deckor - placówkę oświatową Ewy Majewskiej. Starsze dzieci, młodzież i dorośli mogą wziąć udział w kursach projektowania wnętrz, ogrodów, bukieciarstwa. Uczą się podstaw historii sztuki, rysunku, grafiki.
Zwiedziliśmy wystawę fotografii pokazaną na poznańskiej ASP Założycielami studia fotograficznego jest grupa młodych pasjonatów fotografii. Studio przy Białostockiej 22 lok.12 B to: Monika Jaszczyk, Michał Nebelski, Robert Olejnik,
Łukasz Giersz, Tomasz Wójcik, Agnieszka Rasińska.
Prowadzą całkowicie nie komercyjną działalność. Robią to, co w fotografii najbardziej ich pociąga – każdy na swój indywidualny sposób. "...Raz w miesiącu, na jednym z naszych spotkań, wymyślamy temat dla naszych realizacji fotograficznych. Opracowujemy go następnie przez pewien okres czasu miesiąc dwa wieńcząc całe przedsięwzięcie jednodniową wystawą – wernisażem, podobnym do naszej ostatniej wystawy studentów II roku fotografii na Poznańskiej ASP."
W
Kamienicy swoje pracownie i siedziby mają:
- Pracownia fotograficzna Jerzego Kośnika ( III piętro lok. 7)
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]