Norymberga w obiektywie Lali Aufsberg - MCK w Krakowie
W Galerii krakowskiego MCK możemy oglądać fotografie autorstwa jednej z najwybitniejszych artystek niemieckich XX w. – Lali Aufsberg.
Aufsberg, zajmująca się fotografią, za najczęściej występujący motyw w swej twórczości obrała Norymbergę i jej starówkę. W mieście tym żyła i pracowała, uwieczniając jego ulice, zaułki i place.
Wystawa podzielona jest na siedem tematycznych części, z których każda buduje osobny wizerunek miasta i część jego historii.
Rozpoczyna się w latach dwudziestych i trzydziestych, przedstawiając panoramę miasta i jego ulice, urokliwe zakątki, przechodniów, codzienne życie mieszkańców, czy detale architektoniczne gotyckich sklepień.
Ciekawą część stanowią zdjęcia, na których zostały uwiecznione pompatyczne uroczystości i wiece narodowych socjalistów. Norymberga była jednym z najważniejszych ich centrów. Hitler nie tylko wykorzystał jej naturalną scenografię średniowieczną dla wielkich nazistowskich spektakli; przekształcił ją także w miejsce partyjnych zjazdów. Motyw swastyki jest tu wszechobecny.
Ostatnią – najsmutniejszą chyba częścią historii jest czas powojenny, ukazujący Norymbergę zniszczoną przez lotnictwo alianckie pod koniec II wojny światowej. Widok zrujnowanych domów i zabytków świetnie kontrastuje z ich obrazem sprzed czasu wojny, prezentowanych we wcześniejszej części ekspozycji.
Wystawa fotografii Lali Aufsberg jest opowieścią o triumfie i upadku Norymbergi czasów Hitlera i dokumentacją jej zniszczenia, ale też pokazem dorobku wybitnej artystki, należącej dziś do klasyki niemieckiej fotografii. To pełna szczególnego nastroju rejestracja otaczającej rzeczywistości i subiektywna wizja, będąca wyrazem wyobrażeń i niepokojów autorki.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Lala Aufsberg – ur. 26 lutego 1907 w Sonthofen. Przez jedenaście lat pracowała w Norymberdze jako sprzedawca artykułów fotograficznych. Od 1927 z coraz większym zainteresowaniem zajmowała się tą dziedzina sztuki. Jej zdjęcia otrzymywały liczne wyróżnienia i nagrody. W 1938 r. pomyślnie zdała egzamin mistrzowski z fotografii w pracowni Waltera Hege w Państwowej Szkole Rzemiosła i Sztuk Użytkowych w Weimarze. Zmarła 18 maja 1976 w Sonthofen.
Tekst: Jolanta Gumula
Zdjęcia: Archiwum MCK w Krakowie
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]