6 czerwca otwarto wystawę prac Nikifora. Pod tym pseudonimem, do którego dodawano często określenie - nazwisko Krynicki malował Epifaniusz Drowniak, który przyszedł na świat 11 maja 1895 roku w ubogiej rodzinie łemkowskiej. Nie ma chyba nikogo w Polsce, kto interesując się sztuką choćby bardzo powierzchownie, nie znał by Nikifora i jego prac. Ten wybitny artysta utrwalał na skromnych kawałkach papieru i tektury miejskie widoki, pejzaże beskidzkie, kościoły, cerkwie, duchownych i świętych, stacje kolejowe, portrety.
Mimo traktowania jego twórczości przez długi czas, jako krynickiej osobliwości i kwalifikowaniu jego prac do tzw. twórczości prymitywnej, Epifaniusz Drowniak - Nikifor nigdy nie miał wątpliwości, że to co robi jest sztuką, i że on sam jest artystą. Miał rację po wielokroć. Dziś /zresztą nie od dziś/, zajmuje bardzo wysoką pozycję w dorobku polskiego malarstwa XX wieku - bez żadnych "izmów". Jego twórczość stała się inspiracją dla wielu artystów polskich następnych pokoleń /np. Edward Dwurnik/.
Jego prace są poszukiwane i cenione. Doceniają to także fałszerze, którzy wyprodukowali już ogromna ilość nikiforów.
Obrazki i rysunki pokazane na wystawie połączonej ze sprzedażą w Formie&Colour pochodzą ze zbiorów Jerzego Zanozińskiego, kuratora Galerii Malarstwa Współczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, wybitnego znawcy i propagatora twórczości Nikifora. Prace pochodzą z lat 1940-1960. Są to akwarele, gwasze, rysunki kredką i ołówkiem. Wystawa jest dobrą okazją do obejrzenia reprezentatywnych prac krynickiego mistrza oraz do zakupu w 100% autentycznego dzieła.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
NIKIFOR Krynicki:
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895r. na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w 1968 r w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako "od zawsze " fragment folkloru Krynicy. Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go
świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim. Przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895 roku na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w roku 1968 w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako fragment folkloru Krynicy "od zawsze". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim i przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Inne wydarzenia Galerii
29 czerwca - 15 lipca
Andrzej Roszczak - Pomniki...
Pomniki Paryskie to wystawa, na której obejrzeć…
26 czerwca - 06 września
Edward Nadulski - Malarstwo
Po dużej, przekrojowej wystawie w salach Muzeum na Zamku…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]