21 stycznia 2003 r. w Nowohuckim centrum Kultury w Krakowie odbył się wernisaż malarstwa 10 wybitnych artystów z grupy „Long River” z Tajwanu (Chou Chen, Lee Yi-hong, Chiang Ming-shyan, Wang Lan-hsiung, Su Fung-nan, Yen Shen-che, Wang You-chum, Lo Cheng-hsien, Lo Ching, Yuan Chin-taa).
Nie częsta to atrakcja w naszym kraju, gdzie sztuka Dalekiego Wschodu – mimo coraz większej rzeszy admiratorów – jest wciąż mało znana i rzadko prezentowana.
Wystawa pokazuje kilkadziesiąt prac wykonanych kolorowym tuszem na papierze. Na pierwszy rzut oka wydają się dość banalne, jednak po dłuższym przyjrzeniu docenić można delikatne muśnięcia pędzli, stonowane kolory, a przede wszystkim klimat jaki panuje w tych obrazach. Trochę tu bajkowości, trochę legendy, czasem dowcipu, a nawet cynizmu.
Wszystkie dzieła tworzą cztery kategorie przedstawień: są pejzaże, kwiaty i ptaki, postacie, kaligrafie. Wszystkie łączy jednak wspólna doza liryzmu i bliżej nie odgadnionej tajemniczości. Zdają się to sugerować same tytuły: „Ptaki śpiewające w deszczu spadających płatków”, „Stara
świątynia na górze jesieni”, czy „Tańczący smok na górze Hua”.
Chińskie malarstwo wykonywane kolorowym tuszem istnieje od ok. 1000 lat i jest jedną z najbardziej charakterystycznych dla tego regionu technik. Rozpowszechniło się w Korei, Japonii i Azji, by w XX w. dotrzeć do Europy i Ameryki Północnej. Będąc świadkiem burzliwych zmian politycznych i kulturalnych, dla wielu stało się językiem wypowiedzi, nierzadko o zabarwieniu społecznym. Łącząc tradycyjną technikę z estetyką nowoczesnego malarstwa, stworzyli ciekawą propozycję dla odbiorców.
Grupa
„Long River” została uformowana w 1990 r. przez artystów, których ambicją było upowszechnienie swojej sztuki „tuszem malowanej”. Większość z nich to profesorowie uniwersytetów, niektórzy zajmują się też fotografią, rzeźbą i poezją. Swoje prace prezentowali już wielokrotnie, nie tylko w Tajwanie, ale również w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, w Afryce. Teraz zawitały do Krakowa, gdzie – sądząc po sporej ilości przybyłych na wernisaż – spotkały się z dużym zainteresowaniem. Zabrakło jednak samych artystów – witanie Nowego Roku w Tajwanie jest tak wielkim świętem, że nie mogli sobie teraz pozwolić na wyjazd z kraju. W ich imieniu przemówił za to ambasador Biura Gospodarczego i Kulturalnego TAJPEJ w Polsce – pan Hsiang-Pu Liu. Na ręce dyrektora NCK-u – Ferdynanda Nawratila, złożył dar w postaci malowanego tuszem obrazu.
Nieobecność członków grupy „Long River” wynagrodził specjalnie przybyły malarz i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli – Choi yee-ah. „Na żywo” prezentował technikę malowania tuszem, a prawdziwą atrakcją było kaligrafowanie imion zgromadzonych wokół widzów.
Największą jednak popularnością cieszyła się część wernisażu przeznaczona nie tylko dla ducha, ale przede wszystkim dla ciała. Stół zastawiony chińskimi potrawami i alkoholami w zdumiewająco szybkim tempie przyciągnął największą ilość amatorów dalekowschodniej kultury. Trzeba przyznać, że tamtejsze „napoje wyskokowe” rzeczywiście nie należą do najsłabszych... Niektórym ułatwiły jednak kontemplację egzotycznego malarstwa, które – miejmy nadzieję – częściej będzie gościć w Polsce.
Noty biograficzne:
Wang Lan-hsiung – ur. 1943, ma na swym koncie wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą (m.in. w Paryżu, San Francisco, Johannesburgu). W Anglii promuje od paru lat tradycyjne malarstwo chińskie.
______________________________________________
Lo Ching – naukę malarstwa rozpoczął w wieku 13 lat. Dziś jest profesorem Tajwańskiego Uniwersytetu Narodowego. W swojej twórczości łączy tradycję, folklor i nowoczesność. Odwołuje się też do surrealizmu. Jego prace znajdują się w wielu muzeach na świecie, m.in. w British Museum i Museum of Oriental Art W Berlinie. Jest także poetą.
______________________________________________
Yuan Chin-taa – ur. 1949, profesor Tajwańskiego Uniwersytetu Narodowego. Jego specjalnością są krajobrazy i świat roślin. Wielokrotnie wystawiał w kraju i za granicą, jest również autorem rozpraw na temat chińskiego i zachodniego malarstwa.
______________________________________________
Lee Yi houng – profesor Uniwersytetu w Hongkongu, malarz i fotograf. Wielokrotnie nagradzany w tych dwóch dziedzinach. Wystawiał w kraju i za granicą.
______________________________________________
Chou Chen – ur. 1941, profesor Narodowej Akademii Sztuki w Tajwanie. Wystawy indywidualne i zbiorowe. W 1999 r. otrzymał honorowy doktorat Georg University w Anglii.
______________________________________________
Su Fung-nan – ur. 1943. Studia ukończył w Academy of Art College w San Francisco. Juror wielu konkursów malarstwa, sam wielokrotnie nagradzany. Wystawia w kraju i za granicą.
______________________________________________
Wang You-chum – ur. 1944. Profesor Tajwańskiego Uniwersytetu Narodowego. Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą.
______________________________________________
Yen Shen-che – ur. 1943. W swojej twórczości zwraca uwagę na relacje między naturą a człowiekiem. Wykorzystuje techniki tradycyjne i nowoczesne, stosuje ciekawe efekty światłocieniowe.
______________________________________________
Chiang Ming-shyan – ur. 1942. Profesor Tajwańskiego Uniwersytetu Narodowego. Miał 40 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą.
______________________________________________
Lo Cheng hsien – ur. 1946. Juror konkursów malarstwa, sam wielokrotnie nagradzany. Profesor kaligrafii i malarstwa w Narodowym Uniwersytecie Sztuki w Tajwanie.
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]