Malarstwo Aborygenów - rdzennych mieszkańców Australii można obejrzeć w Galerii Bellotto w Warszawie.
Przedstawione prace są dziełem sześciorga artystów: Helen Nabangati Nelson, Valerie Nabangati Curtis, Alberta Hope, Katariny Nabangati, Matta Palmera i Doris Kngwarreye.
Sztuka Aborygenów dla euroamerykańskich odbiorców zaistniała na początku lat 70-tych. Sztuka, której korzeni można się doszukiwać w czasie odległym od naszego o dziesiątki tysięcy lat, ma w recepcji "białego człowieka" raptem kilka dziesięcioleci. Wydane na przełomie lat 80/90 -tych przez Arkady 10 tomowe dzieło "Sztuka świata", oddane do druku po raz pierwszy w 1970 roku nie poświęca sztuce Aborygenów nawet najmniejszego rozdziału. W tym samym czasie w rodzinnej dla Aborygenów Australii ich sztuka znajdowała miejsce w sekcjach etnograficznych muzeów, wśród wypchanych zwierząt i sprzętów gospodarczych i myśliwskich.
Najpierw zwrócono uwagę na tak wyróżniające się oryginalne zdobnictwo. Później przyszło zainteresowanie naskalnymi malunkami i wreszcie objęto uwagą całość twórczości tego narodu. Od lat 70-tych trwa nieustanne, ogromne zainteresowanie tą intrygującą sztuką. Używane techniki, specyficzny sposób kładzenia farb, symbole kultury, utrzymane przy życiu dzięki obrazowi, dziś bardziej intuicyjne i "domyślne" niż literalne, czystość formy i estetyka tych prac, wszystko to sprawia, że świat fascynuję się tą sztuką i chętnie ją kupuje. Renomowane domy aukcyjne Sotheby`s i Christie`s mają specjalne działy sztuki aborygeńskiej i poświęcają jej odrębne aukcje. Do legendy rynku sztuki przechodzą już opowieści o obrazkach kupowanych w australijskim buszu w latach 70-tych po 5, 10 dolarów, które dziś warte są dziesiątki i setki tysięcy dolarów.
Przy tak dużym popycie rośnie oczywiście i podaż nastawiona dla turystycznych kolekcjonerów, powielane, masowe dzieła.
W przypadku prac pokazanych w Bellotto mamy do czynienia z autentyczną twórczością. Artyści malują swoje sny, swoje życie, odnoszą je do otaczającej przyrody "...Sny, marzenia - Dreamtime - to po aborygeńsku Tjukurpa. Aborygeni wierzą, że są to wizje zesłane przez przodków, obrazy tradycji przez nich przekazanej, wizje mądrej przyszłości. Przodkowie byli roślinami, także ludźmi i zwierzętami."/ z katalogu wystawy/.
Wystawa została zorganizowana przez Ambasadę Australii i Galerię Bellotto.
Uwaga: prace z wystawy można zakupić. Zaskoczeniem może być poziom cen /bardzo
umiarkowany!/
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]