Maestro Leszek Żegalski – bo tak każe nazywać siebie artysta – prezentuje właśnie swoje prace w galerii ZPAP Pryzmat w Krakowie. Po wejściu do galerii uwagę zwracają wielkie płótna, rozwieszone nie tylko na ścianach, ale również w poprzek sali. Płótna nie oprawione, nie naciągnięte na blejtram, wyglądają jak ręcznie malowane farbą olejną tkaniny, którymi zresztą są. Uderza też dynamika przedstawień i żywe, by nie rzec pstrokate barwy.
Od abstrakcji Żegalski się odżegnuje. Przyznaje, że próbował zostać abstrakcjonistą, „ale to było dla mnie za łatwe, zbyt szybko osiągałem dobre efekty”. Nie aż tak prosty musiał był dla Maestra realizm, być może nie tak szybko osiągał też w nim dobre efekty, bo w tym własnie nurcie osadził swoje obrazy.
Są to wielkoformatowe kompozycje, na których aż się roi od nagromadzonych postaci. Cwałują na koniu, kiedy indziej towarzyszy im wielka krowa, a wszystko to osadzone jest w surrealistyczno-symboliczno-westernowej konwencji. Żegalski maluje też portrety. Całopostaciowe, naturalnej wielkości. Spogląda na nas postać podobna do Hitlera, mężczyźni w kapeluszach i prochowcach „żywcem” wyjęci z lat 30 i 40, nagie kobiety w maskach z długimi nosami.
Maestro maluje dużo, zapewnia, że wszystko sprawia mu przyjemność. Wierzy w sens dobrego warsztatu malarskiego, co widać w jego rysunku. Twierdzi, że to właśnie odróżnia go od twórców malarstwa, które nazywa „abstrakcyjno-koncepcyjno-nieumiejętnościowym”.
Leszek Żegalski odwołuje się do twórczoci Goyi, Velazqueza, Malczewskiego. Nauczycielem jego był Jerzy Duda-Gracz, a twierdzi , ze także Jan Matejko i Marcel Duchamp. Razem z Januszem Szpytą i Piotrem Naliwajko założył historyczną już Grupę Trzech, czyli Tercet Nadęty.
Obrazy Leszka Żegalskiego są bardziej znane na świecie niż w Polsce. Tam też częściej się je kupuje. Maestro mieszka i pracuje w Belgii.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Leszek Żegalski; ur. 1959 r. W latach 1979-1984 studiował malarstwo na krakowskiej ASP. Pierwsze realistyczno-dadaistyczne impulsy – w 1983 r. – założenie grupy Tercet Nadęty. Laureat Grand Prix „Arsenału”88. Stypendium Ministra Kultury I Sztuki. 1991 – emigracja do RFN. Od 1998 – członek tzw.
„Kunstlersonderbund” w Berlinie. Brał udział w 170 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie.
Tekst: Jola Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Urodził się w 1959 r. Studiował malarstwo w krakowskiej ASP. Uprawia malarstwo inspirowane tradycją dawnych mistrzów w konwencji realistycznej. Otrzymał nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Arsenał 88". Razem z P.Naliwajko i J. Szpytem członek nieformalnej grupy artystycznej Tercet Nadęty czyli Całkiem Nowi Dzicy Normalni Dadaiści.
Inne wydarzenia Galerii
25 kwietnia - 15 maja
Grzegorz Stec - Czarne obrazy
Finisaż i spotkanie autorskie: 15 maja 2019 (środa) godz.…
23 marca - 04 kwietnia
Iwona Ornatowska -...
Wystawa prac Iwony Ornatowskiej - Semkowicz.
07 - 19 marca
Konrad Hamada - Jubileusz...
Wystawa Konrada Hamady z okazji 20-lecia pracy twórczej.
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]