W Galerii ZAPIECEK, dnia 24.09.2001 rozpoczęła się wystawa prac Jana
Niksińskiego.
Artysta i jego dzieła bardziej są znane i częściej pokazywane w galeriach Europy niż w Polsce. Malarstwo Jana Niksińskiego prezentowane jest jedynie w warszawskiej Galerii Milano. Obecna wystawa w Zapiecku jest pierwszym pokazem prac artysty w tej szacownej galerii.
Wystaw odbywać się będzie w terminie: 24 września - 5 października 2001
O swojej twórczości, w katalogu wystawy mówi artysta:
"Tytuł tej wystawy - "Obrazy i ...obrazy" nasunął mi się podczas pracy nad obrazem, który ma dość specyficzną historię. Obraz ten uratowałem przed wyrzuceniem na śmietnik podczas porządków w galerii w Wiesbaden, gdzie miałem w zeszłym roku wystawę. Była to współczesna, niezbyt udana kopia holenderskiej martwej natury, namalowana na płótnie, na bardzo solidnym blejtramie. Postanowiłem na tej kopii namalować swój własny obraz. Zawsze bowiem interesowała mnie perspektywa "transformacji" gotowych obrazów, fotografii lub innych, znalezionych rzeczy. Paradoksalnie, często sam maluję taki "gotowy" obraz, który jest dopiero pretekstem, inspiracją do prawdziwej pracy, rzadziej wykorzystuję prace innych.
Chociaż marzy mi się taka wystawa złożona wyłącznie z moich wersji prac namalowanych pierwotnie przez innych artystów. Ten obraz
(...) nazwałem "obraz i...obraz", gdyż najpierw była XVII-wieczna, holenderska martwa natura, potem jej XX-wieczna kopia-wersja(?), a teraz mój komentarz - obraz obrazu obrazu. Pracując nad nim, uświadomiłem sobie, że metoda ta jest charakterystyczna nie tylko dla tej pracy, ale dla wszystkich moich obrazów. Każdy z nich jest namalowany na jakimś innym, nawet jeśli był to tylko obraz mentalny. Każdy ma swoją długą, czasami wieloletnią historię swojego "stawania się"".
Jan Niksiński - urodził się w 1952 r w Przasnyszu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku i warszawskiej ASP. Dyplom w 1978 r. Stypendysta rządu austriackiego, w latach 1980-81 studia w Akademie für Angewandte Kunst w Wiedniu. w 1982 r praca w Sommerakademie w Salzburgu, w 1985 r stypendium artystyczne tego miasta. W 1990 r wspólpraca z THEATERmeRZ w Grazu ( także w latach 1991-94) współnie z Willim Bernhartem realizuje wiele przedstawień teatralnych - "Fraktatów". W 1993 r współpracuje z Atelier Spieserhus w Rheinfelden (Szwajcaria) - wspólnie z innymi artystami realizacje wystaw w ramach projektu "Art de vivre" w Szwajcarii, Austrii, Francji i w Afryce. W Polsce wystawia rzadko, współpracuje z warszawską galerią Milano. Miał 24 wystawy indywidualne, głównie w Niemczech, Austrii, w Polsce w latach 1991-99 trzy wystawy indywidualne w Galerii Milano /do ostatniej, tu odnotowanej - Galeria Zapiecek, Warszawa - wrzesień 2001/. Prace w zbiorach: Muzeum Rupertinum w Salzburgu, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Kolekcja miasta Ljubljany (Słowenia), Atelier Spiserhus w Rheinfelden, Miejska Kolekcja Sztuki w Wiesbaden, Kolekcja SchmidtBanku w Norymberdze, a także w zbiorach prywatnych we Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Austrii i w Polsce.
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku i warszawskiej ASP. Dyplom w 1978 r. Stypendysta rządu austriackiego, w latach 1980-81 studia w Akademie für Angewandte Kunst w Wiedniu. w 1982 r praca w Sommerakademie w Salzburgu, w 1985 r stypendium artystyczne tego miasta. W 1990 r wspólpraca z THEATERmeRZ w Grazu ( także w latach 1991-94) współnie z Willim Bernhartem realizuje wiele przedstawień teatralnych - "Fraktatów". W 1993 r współpracuje z Atelier Spieserhus w Rheinfelden (Szwajcaria) - wspólnie z innymi artystami realizacje wystaw w ramach projektu "Art de vivre" w Szwajcarii, Austrii, Francji i w Afryce.
W Polsce wystawia rzadko, współpracuje z warszawską galerią Milano.
Prace w zbiorach: Muzeum Rupertinum w Salzburgu, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Kolekcja miasta Ljubljany (Słowenia), Atelier Spiserhus w Rheinfelden, Miejska Kolekcja Sztuki w Wiesbaden, Kolekcja SchmidtBanku w Norymberdze, a także w zbiorach prywatnych we Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Austrii i w Polsce.
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]