Jan Józef Gosławski - wystawa rzeźby i medalierstwa
!7 lipca w Galerii Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej w Warszawie otwarto wystawę twórczości Jana Józefa Gosławskiego (1908-1963).
W 40 rocznicę śmierci tego wybitnego rzeźbiarza i medaliera udostępniono szerokiej publiczności dzieła artysty, który był prekursorem odejścia od klasycznej formy i kształtu w medalierstwie.
Józef Gosławski pozostawił po sobie liczne realizacje rzeźby pomnikowej i portretowej, dzieła medalierskie, a także - co niezwykle rzadkie w rzeźbie - karykaturę. Miał także znaczące osiągnięcia w dziedzinie konserwacji, uprawiał też rysunek.
Głównym tematem jego prac był człowiek - w wymiarze egzystencjalnym i heroicznym.
Wczesne prace artysty powstawały pod wpływem kubizmu, koncepcji Szukalskiego, a także form
bliskich artystom z kręgu Polskiej Sztuki Stosowanej.
Twórczość powstała przed wojną znana jest głownie ze szkiców i zdjęć, gdyż prawie w całości zaginęła w czasie transportu z Włoch w sierpniu 1939 roku.
Prezentowane na wystawie prace pochodzą w większości z kolekcji córki artysty. Są to szkice, rysunki, projekty i modele monumentalnych przedsięwzięć rzeźbiarskich, jaki i małe formy medalierskie, projekty witraży, czy unikalne, papierowe ozdoby choinkowe.
Komisarz wystawy: Anna Rudzka
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
GOSŁAWSKI Józef Jan
- Urodził się w 1908 r na Lubelszczyźnie. Zmarł w 1963 r w Warszawie. W 1932 roku ukończył Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Podejmuje studia w krakowskiej ASP - w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego - wiąże się artystycznie ze "Szczepem Rogate Serce" Stanisława Szukalskiego. W 1934 r przenosi się do warszawskiej ASP - pracownia prof. Tadeusza Breyera. Od 1935 r przebywa na stypendium w Rzymie, gdzie w 1937 r otrzymał dyplom Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. We Włoszech uczestniczy w wystawach grupy polskich artystów plastyków "Kapitol". Po wojnie konserwował kamienicę "Pod Św. Mikołajem" w Kazimierzu. Prowadził katedrę medalierstwa i rzeźby w metalu na Wydziale Rzeźby w poznańskiej PSSP. Od 1956 r w Warszawie. Pełnił m. in. funkcję prezesa Sekcji Rzeźby Zarządu Głównego ZPAP. Prace artysty są w zbiorach Muzeum Narodowego w Polsce, w zbiorach Gabinetów Numizmatycznych wielu krajów Europy, Rosji i USA.
Galeria Domu Artysty Plastyka
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ul. Mazowiecka 11a 00-052 Warszawa
tel: 22 827 76 88
fax: 22 826 23 61
Józef Jan Gosławski urodził się 24 kwietnia 1908 w Polanówce na Lubelszczyźnie. Dzieciństwo spędził w pobliskiej Wąwolnicy, zaś edukację artystyczną rozpoczął w Szkole Rzemiosł Budowlanych w Kazimierzu Dolnym. Następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a w 1932 rozpoczął studia na krakowskiej ASP u prof. Xawerego Dunikowskiego. Kolejnym etapem jego kształcenia była pracownia prof. Tadeusza Breyera na ASP w Warszawie. Otrzymanie stypendium umożliwiło mu wyjazd do Rzymu, gdzie w 1937 uzyskał dyplom Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do Warszawy powrócił w lipcu 1939. Lata okupacji spędził w Wąwolnicy. Po zakończeniu wojny brał udział w pracach konserwatorskich w Kazimierzu Dolnym (m.in. przy kamienicy "Pod świętym Mikołajem"). W 1947 został kierownikiem Katedry Medalierstwa i Rzeźby w Metalu w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W tym czasie pełnił również funkcję prezesa Zarządu Okręgu ZPAP. W 1948 poślubił Wandę Mankin, z którą miał dwie córki - Bożenę Stefanię i Marię Annę. W 1956 wraz z rodziną przeniósł się do Warszawy. Od 1961 pełnił funkcję prezesa sekcji Rzeźby Zarządu Głównego ZPAP. Zmarł 23 stycznia 1963 roku.
W jego twórczości dopatrywać się można wpływów kubizmu, koncepcji Stanisława Szukalskiego, środowiska Polskiej Sztuki Stosowanej, a także sztuki antycznej i renesansowej. Większość przedwojennego dorobku Gosławskiego nie zachowała się. Do najbardziej znanych realizacji Józefa Gosławskiego zaliczyć można pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, pomnik Adama Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim, rzeźbę "Muzyka" na Warszawskim MDM-ie. Unikalnymi dziełami Gosławskiego są karykatury rzeźbiarskie, m.in. Józefa Piłsudskiego i Mahatmy Gandhiego. Był autorem licznych medali, w dużej mierze o tematyce martyrologicznej, w których był prekursorem stosowania nieregularnego kształtu. Zaprojektował także monety, w tym pięciozłotówkę z rybakiem, dziesięciozłotówkę z Kopernikiem oraz stuzłotówkę milenijną z Mieszkiem i Dobrawą. Jego twórczość doceniano niejednokrotnie podczas konkursów artystycznych. Odznaczono go także m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Prace artysty znajdują się w zbiorach licznych muzeów i placówek kulturalnych w Polsce i na świecie, a także w kolekcjach prywatnych. O trwającym zainteresowaniu twórczością artysty świadczy udział jego dzieł w licznych wystawach, a także sięgnięcie do jego medali przez Mennicę Polską (dukat lokalny Lidzbarka Warmińskiego – medal „Lidzbark Warmiński – miasto mężów znakomitych”; seria Słynni Medalierzy – wybity po 70 latach medal – „Rok 1939”).
Inne wydarzenia Galerii
06 - 16 marca
L. Tadeusz Serafin - LTS -...
Najnowsza wystawa jest artystyczną wizją przyjmującą postać…
05 - 27 lutego
Jan Niksiński -...
Wystawa retrospektywna z okazji 40. lat pracy twórczej…
07 grudnia - 28 lutego
Wystawa zimowa 2017
W wystawie udział biorą: Bożena Bieniowska- Hołowacz, Alina…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]