9 września 2002 Galeria ZACHĘTA zaprezentowała dwie nowe ekspozycje.
Jedną z nich jest "A ME STESSO" - wystawa malarstwa Jacka Sempolińskiego.
Wystawa malarstwa i rysunków Jacka Sempolińskiego jest prezentacją obejmującą dorobek artystyczny od początku drogi twórczej z lat 50-tych, do prac najnowszych.
Pokazane są cykle dzieł reprezentatywne dla wszystkich okresów twórczości artysty m.in.: Martwa natura wystawiona w warszawskim Arsenale w 1955 r, pejzaże i martwe natury z lat 60-tych, serie Czaszek z lat 80. i 90-tych, oraz - najliczniej reprezentowane - prace powstałe w latach 2000-2002. Większość dzieł pokazanych na wystawie pochodzi z pracowni malarza i dostępna jest dla szerokiej publiczności po raz pierwszy.
Zgodnie z życzeniem Jacka Sempolińskiego wystawa nie jest pokazem chronologiczno retrospektywnym, jej celem jest wyodrębnienie motywów najczęściej pojawiających się w jego twórczości. Przyjęcie takiego klucza przy budowie wystawy pozwoliło projektantom wystawy na niestandardowe rozwiązania ekspozycji.
Kurator wystawy: Gabriela Świtek
Projekt ekspozycji: Violetta Damięcka, Żaneta Govenlock
Jacek Sempoliński
- urodził się w 1927 w Warszawie. W czasie wojny uczył się w Warszawie malarstwa w konspiracyjnej szkole im. K. Krzyżanowskiego. W 1951 skończył warszawska ASP, dyplom otrzymał w 1956. Jest profesorem na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii. Jest również eseistą, krytykiem sztuki, scenografem; był współautorem polichromii na kamieniczkach Rynku Starego Miasta w Warszawie. Bul laureatem jednej z głównych nagród na wystawie w Arsenale (1955). W 1977 otrzymał Nagrodę im. J.
Cybisa. Prace w kolekcjach muzealnych m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Kielcach, ASP w Warszawie.
Malarz, rysownik, pedagog, krytyk i eseista. W latach 1943-1944 uczył się malarstwa w konspiracyjnej szkole im. Konrada Krzyżanowskiego w Warszawie. Po wojnie studiował malarstwo na warszawskiej ASP, m.in. u Eugeniusza Eibischa. Dyplom zrealizował w 1956 r. i rozpoczął pracę na macierzystej uczelni. Początkowo obok malarstwa sztalugowego uprawiał scenografię i fresk. Wykonywał m.in. polichromię kamieniczek na Starym i Nowym Mieście w Warszawie. Sempoliński był jednym z uczestników Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki, popularnie nazywanej Arsenałem 55, na której zdobył nagrodę. W 1976 r. został laureatem Nagroda im. Jana Cybisa, a w 1986 r. Nagrody im. Brata Alberta. Do najbardziej znanych jego cykli malarskich należą „Czaszki” i „Twarze”. W czasie stanu wojennego artysta związany był z ruchem kultury niezależnej, znajdującym oparcie w Kościele. Uczestniczył w wielu wystawach tego nurtu, w tym w pamiętnych aranżacjach Janusza Boguckiego i Niny Smolarz ("Znak Krzyża", Parafia na Żytniej, Warszawa 1983, "Labirynt - Przestrzeń podziemna", Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, Warszawa 1989), Marka Rostworowskiego ("Niebo nowe i ziemia nowa", Parafia na Żytniej, Warszawa 1985). W 2002 r. odbyła się duża wystawa retrospektywna jego malarstwa zatytułowana „A Me Stesso” w Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie. Prace w kolekcjach muzealnych m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Kielcach, ASP w Warszawie.
Inne wydarzenia Galerii
10 - 10 czerwca
Ale wtopa, czyli o odwadze...
Żyjemy w czasach, w których większość używanych przez…
16 maja
Spojrzenia 2019 - Nagroda...
Spojrzenia to najważniejszy w Polsce konkurs…
30 marca - 23 czerwca
Wystawa "Polska" na eksport
„Polska” na eksport prezentuje niemal 300…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]