Forum Malarstwa Polskiego – brzmi dumnie. Choć niektórzy twierdzą, że to impreza widoczna i znacząca, ba, jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych tego typu w kraju, wielu o niej jednak nie słyszało. A szkoda, bo cele przyświecające całemu przedsięwzięciu wydają się nie dość, że szczytne, to jeszcze potrzebne. Ale po kolei.
Fora Malarstwa Polskiego odbywają się w ramach działalności Fundacji Malarstwa Polskiego z siedzibą w Lesku, założonej w 1999 r. przez Adama Pałackiego. Postać to nam znana, choćby z prasy. Z panem Adamem przeprowadzono wiele wywiadów – jego znana już firma Talens Polska jest dwukrotnym laureatem konkursu Teraz Polska. Czytaliśmy o sztalugach, podobraziach i innych materiałach, w które Talens Polska zaopatruje plastyków, nie tylko w Polsce. Aktywność Fundacji koncentruje się wokół prowadzenia domów pracy twórczej, organizowania i finansowania plenerów malarskich, konkursów plastycznych, warsztatów artystycznych, wystaw malarskich w kraju i zagranicą, itp.
Jednym z ważniejszych działań Fundacji jest Forum Malarstwa polskiego. Od czasu pierwszej jego edycji upłynęły trzy lata. Impreza obejmuje warsztaty artystyczne, sympozja, spotkania teoretyków sztuki z artystami, wreszcie – cykl wystaw prezentowanych w wielu miastach Polski.
Obecnie prace stanowiące owoc III Forum eksponowane są w Galerii ZPAP Pryzmat w Krakowie.
Temat obecnego Forum „Malarstwo – piękno i dobro” ma być dopełnieniem dla dwóch poprzednich tematów z lat ubiegłych: „Malarstwo – sztuka kontemplacji” i „Malarstwo – obraz duszy”. Temat nie jest łatwy. Wydaje się być oczywistym, i jak zwykle bywa w takich przypadkach – nastręcza wiele trudności. Zagadnienie jest wieloznaczne, przez wieki przekładano piękno, prawdę i dobro na język sztuki. Tym razem uczestnicy Forum podejmują wysiłek przeniesienia tych idei na obraz. Wysiłkowi temu towarzyszyły dyskusje i warsztaty, ich wynikiem są prezentowane właśnie prace.
Czy można się w nich zobaczyć ładunek piękna i dobra? Zależy to na pewno zarówno od wrażliwości oglądających jak i od ich gustu. Obrazów nie można uznać za dzieła przełomowe, to raczej „tradycyjne malowanie” osadzone w znanych od dawna ramach. Za to samo przedsięwzięcie na pewno zasługuje na uwagę i słowa pochwały.
W ramach III Forum prace prezentują artyści:
Stanisław Batruch, Piotr Błażejewski, Anna Bochenek, Aldona Mickiewicz, Franciszek Maśluszczak, Józef Panfil, Mirosława Rochecka, Kazimierz Rochecki, Stanisław Tabisz, Lech Wolski, Piotr Wójtowicz.
Wybrane prace:
Wystawa czynna do 5 listopada 2004
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]