Mam wrażenie, że od kiedy Cezary Bodzianowski zdobył Paszport Polityki, jego twórczości nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jak to zwykle bywa, wraz z głośnymi nagrodami przychodzi też głośniejsza sława, o którą nawet artysta nie zabiegał, a najprawdopodobniej była mu ona wręcz obojętna. Bo jak wytłumaczyć fakt, że wiele ze swych akcji – zdarzeń przeprowadzał w zaciszu domowym, a ich jedynym świadkiem była żona.
Twórczość Bodzianowskiego trudno zakwalifikować (zresztą, myślę, niema takiej potrzeby). To, co robi nie jest happeningiem, performance też raczej nie. Sam swoje akcje nazywa „osobistym teatrem zdarzeń”. Delikatnie, czasem wręcz niezauważalnie dla nieświadomych niczego świadków ingeruje w rzeczywistość, włączając do kreowanego przez siebie fragmentu świata przypadkowe osoby. Tak było m.in. w przypadku trwającego 7 godzin zdarzenia w Krakowie, parę lat temu, kiedy stojąc na Rynku uporczywie wlepiał wzrok w oczy wybranych przez siebie z tłumu kobiet, czy w Łodzi, kiedy na platformie dźwigowej pukał rano w okna blokowych mieszkań, kłaniając się szykującym się do pracy ludziom, czasem konwersując z nimi.
To tylko dwie przytoczone spośród ponad tysiąca akcji. Bodzianowski ma wiele wspólnego z tradycją dada, ociera się o absurd, chociaż sam – jak twierdzi – bardzo poważnie traktuje swoją sztukę.
Ostatnim zdarzeniem, jakie miał okazję oglądać Kraków była akcja „Lecą żurawie” na Kopcu Kraka.
Inicjatorem całego zajścia była Galeria Zderzak, która zaprosiła
Bodzianowskiego do Krakowa. "Przylot" artysty był nagłośniony
kampanią informacyjną, głównie w Internecie.
Sam tytuł zwiastował charakter sytuacji, mający z lataniem trochę wspólnego. Punktualnie o 15.00 (artysta swoje akcje rozpoczyna zawsze punktualnie) Bodzianowski pojawił się na Kopcu wraz ze spadochronem. Uporczywie plątające się jego linki nieco utrudniały zadanie, na pomoc ruszyły przybyłe z okolic Kopca dzieci, które – podobnie jak kamery ekip telewizji – w tych ciężkich chwilach nie opuszczały artysty. Bieg ze spadochronem, chwila uniesienia się w górę, w końcu upadek i kolejne szamotanie się z linkami trwały nie dłużej niż 10 minut. Akcja została zakończona.
Nota biograficzna:
Cezary Bodzianowski – ur. 1968. W latach 1988-1990 studiował na ASP w Warszawie, w latach 1990-1994 w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Mieszka i pracuje w Łodzi. Przez lata utrzymywał się – jak twierdzi – dzięki wygranej w toto-lotka. Nie jest oficjalnie związany z żadną galerią. W 1991 otrzymał nagrodę Pegaza za „akcje artystyczne odkrywające poezję w prozaicznej rzeczywistości”. W 2005 – Paszport Polityki. Artysta sytuacji, twórca dyskretnych, oszczędnych w swojej naturze działań.
Z wykształcenia malarz, w latach 1988-1990 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, następnie w latach 1990-1994 w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Przez lata utrzymywał się – jak sam twierdzi – dzięki wygranej w toto-lotka. Znany jako twórca surrealistycznych sytuacji i oszczędnych, dyskretnych działań ingerujących swym charakterem w zastaną rzeczywistość. Inscenizator zdarzeń, które zakłócają rytm i codzienną rutynę życia elementami absurdu, ironii i humoru. Aranżuje krótkie sceny i historie, których sam jest głównym bohaterem. To co robi, nazywa „osobistym teatrem zdarzeń”. Mimowolnymi widzami i aktorami w tym teatrze, są często nieświadomymi swojej roli, przypadkowi ludzie. Bodzianowski aranżuje swe akcje najczęściej poza galerią, chętnie pojawia się w przestrzeniach miejskich, na ulicach, w sklepach czy parkach, nie zawsze informuje publiczność o swych planach, ponieważ jak mówi: „pewna anonimowość jest ulubioną stroną mojej działalności”. Jego nieprzewidywalna twórczość ma wiele wspólnego z tradycją dadaistyczną. Interesują go społeczne zachowania, takie jak tolerancja, otwartość, spontaniczność. Konsekwentnie kreuje swój wizerunek artystyczny: znany jest jako ubrany w prochowiec pan ze staromodnym wąsikiem. W 2001 roku otrzymał nagrodę Pegaza za „akcje artystyczne odkrywające poezję w prozaicznej rzeczywistości”, a w 2003 został nominowany do nagrody Fundacji Kultury Deutsche Banku w konkursie Spojrzenia. W roku 2004 otrzymał Paszport Polityki, przyznany mu za „fantazję i konsekwencję, za sztukę pogodną, bezinteresowną, wytrącającą nas z rutyny dnia powszedniego”. Brał udział w licznych wystawach i projektach zbiorowych w Polsce i za granicą m.in.: Spojrzenia (2003) i Polskie malarstwo XXI wieku (2006) w warszawskiej Galerii Zachęta, Schmerz w Tanz Quartier w Wiedniu (2005), Koniec egzotycznej podróży w Fundacji Galerii Foksal (2006), The World as A Stage w londyńskiej Tate Modern (2007), Il teatro della vita w Galleria Civica di Arte Contemporanea w Trento (2007) i 5. Biennale w Berlinie (2008). Jest też autorem blisko tysiąca wystąpień indywidualnych takich jak m.in.: Atrament sympatyczny, Muzeum Sztuki w Łodzi (2001); Fishing Project, Kunstlerhausbetanien, Berlin (2002); Zawsze stałem w cieniu kina i Ukryte w słońcu, Cieszyn (2003); Four Times Paris, Centre Pompidou, Paryż (2003); Charlestone, Broadway 1602, Nowy Jork (2005); Latem będzie zielono, Muzeum Sztuki, Łódź (2007); Sababa, Center for Contemporary Art, Tel Aviw (2009). Cezary Bodzianowski mieszka i pracuje w Łodzi.
Inne wydarzenia Galerii
27 lutego - 03 marca
38. Międzynarodowe Targi...
W ARCO 2019 wzięły udział 203 galerie, tegorocznym…
21 - 23 września
WarsawByArt 2018 - Festiwal...
Już po raz drugi spotykamy się podczas WarsawByArt,…
08 września - 30 maja
Ząbkowska 9, odlatujemy! -...
Cała ze srebra, futurystyczna fasada kamienicy od kilku dni…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]