22 października 2003 odbył się wernisaż wystawy malarstwa "Biało-czarne",
połączony z otwarciem nowej galerii Klimy Bocheńskiej
w Centrum Artystycznym FABRYKA TRZCINY
Centrum znajduje się, jakżeby inaczej, na starej Pradze, w tej części, która nosi nazwę Szmulowizny. Mała praska uliczka - Otwocka, biegnie kilkaset metrów na wschód od Dworca Wileńskiego. Tu na Otwockiej stoi jedna z największych warszawskich świątyń - Bazylika Kawęczyńska. Przed wojną działały tu większe i mniejsze zakłady przemysłowe, m.in. fabryka Państwowego Przemysłu Gumowego /pepegi - słowo używane do dziś, od skrótu "PPG" wzięło swój źródłosłów/.
Wojciech Trzciński - kompozytor, producent muzyczny i telewizyjny odwiedził kiedyś tę część starej Pragi i "odkrył" opuszczoną, zapomnianą fabrykę PPG. Postanowił tchnąć w nią nowego ducha, a ponieważ artysta powinien robić to, do czego czuje powołanie - powołał do życia Fabrykę Trzciny - Centrum Artystyczne.
Na blisko 2 tysiącach metrów kwadratowych znajdują się tu galerie, bar z restauracją (zakład o każde pieniądze, że czegoś, nawet podobnego do tego, co zobaczycie w barze, nie znajdziecie Państwo nigdzie na świecie). Jest tu też teatr, pub, księgarnia, są studia fotograficzne i artystyczne, powierzchnie do wynajęcia dla redakcji, agencji
artystycznych etc.
W takim to miejscu Klementyna Bocheńska - znana kuratorka, historyk i manager sztuki otworzyła swoją - Klimy Bocheńskiej - galerię.
Wystawa "Biało-czarne" prezentuje obrazy i rysunki dziesięciorga artystów: Kazimierza Augustina, Tadeusza Brudzyńskiego, Marii Kiesner, Piotra Młodożeńca, Marka Sobczyka, Tomasza Tatarczyka, Marty Tomczyk, Olgi Wolniak, Karoliny Zdunek, i Andrzeja Zwierzchowskiego.
Prace malarskie i rysunki pozbawione koloru - czarno-białe - to prawdziwe wyzwanie dla artysty. Bliższe w swym odbiorze grafice i czystemu rysunkowi operują jedynie światłem i cieniem.
Malarskie konstrukcje Karoliny Zdunek - najmłodszej uczestniczki ekspozycji (ur. 1978 r.) znane są warszawskiej publiczności, gdy była jeszcze studentką
ASP. Prace Olgi Wolniak konsekwentnie czerpią z bogactwa wzorów archetypicznych wschodnich kultur, zbliżone są do abstrakcji. Prace malarskie przedstawiciela legendarnej Gruppy -
Marka Sobczyka i jego od ponad 10 lat kolegi "zafryki" Piotra Młodożeńca noszą piętno nowatorskiego prymitywizmu i anarchizmu. Andrzej Zwierzchowski uprawia malarstwo abstrakcyjne skupione na problemie przestrzeni, światła i metafizycznych odniesień. Tadeusz Brudzyński
(1956-1996), przedwcześnie zmarły w Paryżu artysta malujący niezwykle oszczędnie i z ogromną siłą wyrazu ludzki los i młoda, rysująca ledwo zaznaczone "naskalne" figury Marta Tomczyk to metafora wiecznej, odradzającej się sztuki.
Klementyna Bocheńska przygotowała ciekawą wystawę, którą dzisiaj można by zarekomendować zwrotem już nie używanym - "jest to wystawa dla wyrobionej publiczności"
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]