Artur Popek jest wybitnym, odnoszącym międzynarodowe sukcesy grafikiem. Jest profesorem w Uniwersytecie im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Prowadzi zajęcia z grafiki warsztatowej w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego. Tworzy w technikach metalowych: akwaforta, sucha igła, akwatinta, mezzotinta a także w technice litografii i mediów komputerowych.
Od pewnego, niezbyt odległego czasu, zajmuje się też malarstwem. Pokazane na wystawie w Abakusie prace są plonem tegorocznym. Najnowsze prace powstały z inspiracji przeniesienia na płótno tematów opracowanych wcześniej graficznie. Świat mechaniczno-techniczny przedstawiony na obrazach Artura Popka odwołuje się do wyobrażeń naszych przodków i naszych wyobrażeń o ich wizjach postępu technicznego, świata maszyn, wieku elektryczności i potęgi postępu. Obrazy utrzymane w kolorze sepii mają w sobie coś ze starych dagerotypów.
To trochę bajkowy i romantyczny obraz świata z powieści Juliusza Verne. Zainteresowanie techniką u artysty wzięło się z dyscypliny matematyki i konkretu. Artur Popek ma w swojej edukacji także studia matematyczne.
Prezentowane malarstwo jest tak inne, że koniecznie trzeba zobaczyć wystawę Artura Popka. Oprócz tematów "technicznych" są też i etniczne i inne, równie interesujące.
Artysta przygotowuje w najbliższym czasie dużą wystawę swoich prac w USA. Z krajem tym jest związany współpracą artystyczną. Jest m.in. dyrektorem artystycznym Society for Arts w Chicago, współpracuje jako grafik z Polish Daily News w Nowym Jorku.
Wystawa artysty jest już drugą odnotowaną przez Artinfo wystawą w
Galerii ABAKUS. Poprzednia miała miejsce w maju 2002 roku. Zapraszamy
do obejrzenia także tamtej relacji: zobacz
relację - 23.05.2002
Wybrane prace prezentowane na wystawie:
Nota biograficzna:
Artur Popek - Artysta prowadzi zajęcia z grafiki
warsztatowej w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Tworzy w
technikach metalowych: akwaforta, sucha igła, akwatinta, mezzotinta a
także w technice litografii i mediów komputerowych. Zajmuje się też
grafiką książkową. Zorganizował 26 wystaw indywidualnych krajowych,
19 zagranicznych, brał udział w około 50-ciu imprezach zbiorowych i
ponad 30 międzynarodowych. Honorowy uczestnik Grupy KRAK - Hollywood,
Los Angeles USA. Współpracuje jako grafik z Polish Daily News w New
York USA. Od 2000 r. Dyrektor Artystyczny Society for Arts w Chicago
USA. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień.
Urodzony 26 maja 1960 roku w Szczebrzeszynie. Profesor nadzwyczajny UMCS. Kierownik Zakładu Grafiki Warsztatowej II w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Należy do ZPAP i ADOGI (Międzynarodowe Stowarzyszenie Małej Formy Graficznej). Honorowy uczestnik Grupy KRAK – Hollywood, L.A. USA. Od 2000 roku Dyrektor Artystyczny Society for Arts w Chicago USA. Od 2001 współpracuje jako grafik-ilustrator z Nowym Dziennikiem w New York USA. Pomysłodawca i współorganizator „Entropy of Art” – International Biennale of Works on Paper. Zorganizował 26 wystaw indywidualnych zagranicznych (m.in.: Bratysława - Instytut Polski 2000, Chicago - USA, Society for Arts, 1999-2003; Los Angeles California USA, Director\'s Guild of America 2000; Charlotte – Unlimited Art Gallery 2002), 34 wystawy indywidualne krajowe, brał udział w 46 wystawach międzynarodowych oraz 66 zbiorowych. Jest autorem ponad stu projektów katalogów, książek, druków akcydensowych itp.. Jest laureatem kilkunastu prestiżowych nagród i wyróżnień w zakresie grafiki i malarstwa. Jego prace zdobyły renomę międzynarodową, wchodząc w skład wielu zbiorów uznanych galerii, muzeów oraz kolekcji prywatnych.
Inne wydarzenia Galerii
29 czerwca - 15 lipca
Andrzej Roszczak - Pomniki...
Pomniki Paryskie to wystawa, na której obejrzeć…
26 czerwca - 06 września
Edward Nadulski - Malarstwo
Po dużej, przekrojowej wystawie w salach Muzeum na Zamku…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]