Jedne z najbardziej prestiżowych na świecie targów sztuki współczesnej odbyły się w Madrycie w dniach
10 - 14 lutego 2005 roku. ARCO 05 to też jedna z największych, jeśli nie największa impreza kulturalna z dziesiątkami wystaw równoległych, bardzo bogatym programem spotkań, sesji naukowych i eksperckich. Na ogromnych terenach wystawowych Feria de Madrid w Parku Juana Carlosa I, na 22 tysiącach m.kw. sal wystawowych, zaprezentowano współczesną sztukę świata. Prace ponad 2 tysięcy artystów z 36 krajów prezentowało 290 galerii. Gościem specjalnym ARCO 05 był Meksyk.
Kuratorzy Carlos Ashida i Julian Zugazagoita zaprosili do udziału w ARCO siedemnaście meksykańskich galerii spośród 80 wstępnie wybranych. Są to ich zdaniem galerie najlepiej reprezentujące współczesną sztukę Meksyku - od klasyki współczesności, przez główne nurty teraźniejszości do nowej, odważnej, ale wciąż o niepotwierdzonej wartości sztuki najnowszej /emerging art/. Wybrane galerie znajdują się w głównych miastach Meksyku: Mexico City, Monterrey, Guadalajarze, Meridzie i Oaxaca.
Do najlepiej prezentujących sztukę meksykańską galerii zaliczono m.in.:
(powiększenia zdjęć po kliknięciu)
GALERIA DE ARTE MEXICANO
Prezentowani artyści:
Leonora Carrington, Alfredo Castañeda, Pedro Coronel, Gunther Gerzso, Sergio Hernández, Carlos Mérida y Francisco Toledo
LÓPEZ QUIROGA
Prezentowani artyści:
Rufino Tamayo, Gunther Gerzso, Rodolfo Nieto, Vicente Rojo, Francisco Toledo, Manuel Felguérez, Miguel Castro Leñero, Gustavo Pérez, Héctor García y Graciela Iturbide
JUAN MARTÍN Prezentowani artyści:
Manuel Álvarez Bravo, Lola Álvarez Bravo, Vicente Rojo, Manuel Félguerez, Fernando García Ponce, Roger Von Gunten y Francisco Toledo
ARTE ACTUAL MEXICANO Prezentowani
artyści:
Julio Galán, Martha Pacheco, Alberto Vargas y Carlos Barragán
PECANINS
Prezentowani artyści:
Pedro Friedeberg, Fernando García Ponce, Yani Pecanins, Gabriel Ramírez y Chucho Reyes
Galerie te pokazują klasyczne dziś dzieła najbardziej uznanych, meksykańskich twórców XX wieku takich jak: Rufino Tomayo, Vincente Rojo, Francisco Toledo, Gunther Gerzso. Galerie prowadzące artystów o utrwalonej już pozycji, żyjących i tworzących współcześnie, pokazały prace m.in.: Fernandy Brunet, Melanii Smith, Hectora Falcon, Betsabee Romero. Sztukę "młodzieżową", odważną, ciekawą i ryzykowną /bardziej pod względem finansowym, niż jakimkolwiek innym/ na ARCO Mexico 05 pokazuje sześć "emerging galleries". Do najciekawszych prac zaliczyć trzeba prace autorstwa: Diego Teo, Angel Ricardo, Daniela Lara, Damiana Ontoverosa i Yolandy Gutierez. Duże zainteresowanie publiczności wzbudziła praca Ariela Guzika. Na długo przed jej obejrzeniem, do gości targów docierała muzyka "grana" przez roboty stworzone przez artystę. Maszynki o owadzich kształtach wydawały dźwięki układające się w dość niesamowitą muzykę. Publiczność była zachwycona.
Sztuka Meksyku obecna była na targach i w czasie targów. Na targach, jej prezentacja była znacznie szersza niż w programie przygotowanym przez kuratorów. Meksyk - gość specjalny ARCO 05 nie szczędził sił i środków dla zaprezentowania swojej kultury. Urzędy państwowe tego kraju, fundacje, uczelnie artystyczne, wielkie firmy wspólnym wysiłkiem stworzyły imponującą panoramę meksykańskiej kultury i sztuki.
Państwowa Rada Kultury i Sztuki CONACULTA przygotowała wystawę, świetnie zaprojektowaną i wykonaną, prac Fridy Kahlo i Diego de Rivery. Przed podwójnym portretem Fridy, najbardziej obok Diego de Rivery znanej artystki z Meksyku gromadziły się tłumy.
Urząd Turystyki Meksyku w specjalnie na cel wystawy urządzonym pawilonie promował walory turystyczne Meksyku. Po raz pierwszy na ARCO przedstawiono też tak bogaty program muzyczny - Mexican Music at ARCO 05. W ramach tego programu prezentowano m.in. artystów i muzykę z Tijuany.
Poza przestrzenią wystawową Feria de Madrid w programie ARCO MEXICO 05 znalazły się imprezy towarzyszące targom. W 24 prestiżowych miejscach Madrytu prezentowano kulturę Meksyku, m.in.: Muzeum Sztuki Współczesnej im. Królowej Sofii, Centro Cultural Conde Duque, Casa de America, Circulo de Bellas Artes de Madrid, Centro Cultural de la Villa, Museo Municipal de Arte Contemporaneo de Madrid, Palacio de Cristal, Alcala 31.
Kuratorzy Carlos Ashida i Julian Zugazagoita w przesłaniu do widzów i publiczności ARCO MEXICO 05 przypominają kilka faktów z historii Meksyku, których znajomość jest konieczna dla zrozumienia sztuki tego kraju. Rewolucja z początku XX wieku przyniosła Meksykowi deklaratywną demokrację i hasła równościowe. Towarzyszyły im programy socjalne i edukacyjne, których wdrożenie uzurpowała sobie monopartia "postępu". W finale skończyło się na państwie autorytarnym i opresyjnym, dławiącym krytykę. Przywrócenie demokracji oprócz oczywistych korzyści i wartości przyniosło też zniesienie mecenatu państwowego nad sztuką i jej twórcami. Świat sztuki w Meksyku stanął w obliczu zagrożenia podstaw swego bytu. Momentem zwrotnym, odbudowującym pozycję materialną artystów stało się założenie przez grupę czołowych biznesmenów meksykańskich muzeum sztuki współczesnej MARCO. Początek lat 90-tych był też bardzo dobrym okresem w rozwoju ekonomicznym Meksyku. Towarzyszył temu wzrost zamożności społeczeństwa i optymizm. Połączenie
biznesu z rynkiem sztuki dało bardzo dobre efekty, wyraźnie widoczne na ARCO 05. Sztuka meksykańska przyciąga uwagę świata. Jest obecna w międzynarodowym obiegu, odgrywa dużą rolę na rynku sztuki Ameryki Południowej. Kolekcjonerzy z krajów Ameryki Płd. stają się znaczącymi odbiorcami sztuki współczesnej. Jest to nowa jakość na międzynarodowym rynku sztuki. /Dostrzeżona i wykorzystana przez marszandów z USA, twórców Miami Art Basel/.
Sztuka meksykańska jest bardzo dobrze odbierana przez publiczność. Jej prekolumbijskie korzenie, europejskie wartości, silne wpływy ludowe, jej witalność, energia i śmiała kolorystyka, tworzą warunki dla sztuki oryginalnej i wizualnie atrakcyjnej.
W ubiegłym roku w sposób szczególny honorowano Grecję. W poprzednich latach Belgię, USA, Niemcy, Amerykę Łacińską, Portugalię, Francję, Włochy, Wielką Brytanię, Australię, Szwajcarię. W przyszłym roku gościem specjalnym będzie Austria. W roku 2007 Korea Południowa a w 2008 Brazylia. Czy kiedyś powiemy "...teraz Polska"?
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]