Galeria Jana Fejkla w Krakowie słynie z tego, że – jak to się mówi – trzyma poziom. To jedna z niewielu galerii w Polsce zajmujących się w głównej mierze grafiką. Prócz nazwisk znanych i uznanych, od czasu do czasu promuje twórczość młodych, ale aktywnych już artystów. Obecnie wystawia prace Anny Sadowskiej; jest to jej trzecia wystawa indywidualna w kraju, a pierwsza w Krakowie.
Prace Sadowskiej można jednak było w Krakowie już oglądać, m.in. przy okazji rozstrzygnięć konkursów na grafikę miesiąca i grafikę roku w latach ubiegłych. Wystawiała również z artystyczną „Grupą 13”, do której należy. „Grupę 13” tworzy 13 bab – jak mówi Anna – które się zebrały i zaczęły robić coś razem. Ich programem, można by rzec, jest brak programu. Łączy je przede wszystkim grafika, choć część zajmuje się też fotografią.
Prace Sadowskiej są w gruncie rzeczy bardzo proste, zarówno z okresu studiów jak i obecne. Rozgraniczenie twórczości na okres studencki i po studiach znany jest większości artystów. U Sadowskiej tej granicy nie widać. Dyplomową serię „Próby” kontynuowała jako „Próby c.d.”.
Prace, które można by zakwalifikować do nurtu krytycyzmu społecznego pojawiły się u niej około trzech lat temu. Oszczędne w wyrazie, a bogate w treści, nawiązywały do ekspresji plakatu. Część obecnych, wystawianych w Galerii Fejkiel, kontynuuje ten typ estetyki.
Rozróżnić można wśród nich dwa nurty: groteskowy i bardziej dramatyczny. Groteskowa jest m.in. „Ryba”, „Wyznanie”, „Dziwne zwierzę”, dekoracyjne w swojej prostocie.
Do bardziej ekspresyjnych należy np. „Zapętlenie”, „Krzykacz”, czy „Niepokój” – przemawiające w swej oszczędności środków
wyrazu i jakby mniej optymistyczne.
Sadowska stosuje przede wszystkim technikę wklęsłodruku, sięga też po suchą igłę. Mimo dużego ładunku ekspresji, jej prace są bardzo subtelne, delikatne nawet. Niełatwa to sztuka połączyć te dwie, pozornie wykluczające się, cechy. Minimalizm użytych środków i zdanie się często na ekspresję graficznego tworzywa, określane są mianem „graficznego swingu”. Ostatnio coraz częściej pojawiają się w nim kształty odwołujące się do form przedstawiających. Ważna jest też gra z materiałem i działanie przypadku, bliskie tradycjom krakowskiej grafiki.
W Galerii Fejkiel można oglądać wczesne prace Sadowskiej, jak i te późniejsze, z ostatnich lat.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Anna Sadowska – ur. 1971. W latach 1993-94 studiowała na wydziale Grafiki ASP w Łodzi, w 1994-98 na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1998 w pracowni prof. Andrzeja Pietscha. Stosuje technikę wklęsłodruku. Uprawia również malarstwo i rysunek. Należy do artystycznej, kobiecej Grupy 13. Brała udział w ponad pięćdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu wyróżnień, zdobywczynią nagród.
Wystawy indywidualne:
1996 – grafika i rysunek, Dom Środowisk Twórczych, Galeria Promocji, Kielce
2002 – grafika, Galeria Na Styku, Chrzanów
- grafika, laureatka Najlepszej Grafiki Miesiąca, Muzeum Narodowe w Krakowie
2004 – grafika, Jan Fejkiel Gallery, Kraków
- grafika (z A. Berezowską), Instytut Polski, Sofia, Bułgaria
- grafika (z A. Berezowską), Instytut polski, Budapeszt, Węgry
Wiele wystaw zbiorowych w kraju, także za granicą, m.in. we Francji, na Węgrzech, w Sarajewie, Bośni i Hercegowinie.
Wystawa czynna do 15 czerwca 2004
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]