Alicja Karska i Aleksandra Went - Galeria Le Guern
W Galerii Le Guern mieszczącej się w samym sercu Warszawy, przy ulicy Widok 8, została otwarta wystawa Alicji Karskiej i Oli Went pod tytułem „Przestrzenne powinności”. W rzeczywistości jest to tytuł cyklu fotograficznego, oprócz którego obejrzeć można zapis wideo akcji „Stągiewna 45” oraz „makiety” szklarni nazywane „Inspekty” i wykorzystywane przez artystki w różnych kontekstach.
Artystki z Gdańska zabierają głos w dyskusji toczącej się w kręgach artystycznych, architektonicznych, literackich i filozoficznych właściwie od XIX wieku, a bardzo intensywnie od samego początku wieku XX. Jej tematem jest relacja człowieka i otaczającej go sztucznej przestrzeni miejskiej.
Cykl fotograficzny jest wiernym, bezemocjonalnym, nie-interpretującym przedstawieniem bloku mieszkalnego oraz toczącego się wokół niego życia: parkujących samochodów, przechodzących ludzi.
„Stągiewna 45” to krótki film przedstawiający artystki zamalowujące na różowo i niebiesko przeznaczone do rozbiórki strzępy muru, dawnego budynku. Film rejestruje nie tylko działanie artystyczne, ale również reakcje przechodniów. To właśnie oni są właściwym przedmiotem zainteresowania Karskiej i Went, gdyż chodzi o relacją człowieka wobec architektury aglomeracji.
Szklane domki zostały zbudowane w celu ochronienia źdźbeł trawy wyrastających pomiędzy betonowymi płytami chodnikowymi. Jak pisze Bożena Czubak, kurator wystawy, „W najnowszym projekcie "Inspekty" (2005) artystki pochylają się nad tym, co w zurbanizowanym otoczeniu poddawane jest porządkującej dyscyplinie. Rejestrują kamerą drobne źdźbła trawy kiełkującej i wybijającej się w szczelinach i pęknięciach betonowych płyt chodnikowych. Zadeptywane i wypleniane mogłyby znaleźć schronienie pod osłoną miniaturowych konstrukcji szklarni, misternie wycinanych przez artystki ze szkła lub folii. Ale te małe szklane domki są nie tyle szansą na przetrwanie niepożądanej roślinności, co sposobem uwidocznienia tego, co pomijane, co nie znajduje miejsca w funkcjonalistycznych regulacjach miejskich przestrzeni.”
Szczególna w twórczości Alicji Karskiej i Aleksandry Went jest swoista obiektywność, brak komentarza. Inwencja twórcza zawiera się w podjęciu i zrealizowaniu zadania, a nie w ocenianiu rzeczywistości. Dlatego przypomina naukowe badanie i opisywanie świata.
Wybrane prace:
Noty biograficzne:
Alicja Karska - urodziła się w 1978 r. Studentka ASP w Gdańsku na
wydziale rzeźby w pracowni prof. E. Sitka. W 2001 roku otrzymała
stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawia od 2001
roku (m.in.: Festiwal Sztuk Medialnych „RESET” Bunkier
Sztuki – Kraków 02, WRO ‘ 03, CSW Zamek Ujazdowski,
Supermarket Sztuki 4 - DAP Warszawa).
Aleksandra Went - urodziła się w 1976 r. Absolwentka
wydziału rzeźby gdańskiej ASP w pracowni prof. S. Ostrowskiego
(dyplom w 2003 r.). Zdobywczyni Grand Prix w konkursie Prezydenta RP na
najlepszy dyplom w zakresie Sztuk Pięknych. Wystawiała w CSW Zamek
Ujazdowski, Modelarni (Stocznia Gdańska), WRO’03, supermarket
sztuki 4 - DAP Warszawa.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]