Galeria Nizio zajmująca parter olbrzymiego, pamiętającego carskie czasy budynku dawnego składu Wróblewskiego, przy ulicy Inżynierskiej 3 na warszawskiej Pradze, oddała swoją przestrzeń Aleksandrze Chaberek. W galerii prezentowane są obrazy, duże pełnowymiarowe portrety bliskich artystce osób. Także i autoportrety. To obrazy bardzo osobiste, "prywatne". Ascetyczne postacie wypreparowane z kontekstu czasu i miejsca, w różnych pozach i pozycjach. Tak można te obrazy odebrać. Drugie "czytanie" obrazów stawia pytanie o przekaz artystki. Aleksandra Chaberek nie bez powodu nadała obrazom nazwę
"Trepanacja". Ogląd od środka tego co naturalnie zamknięte, wejście do istoty i sedna rzeczy, jest możliwe tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, w stanie wyższej konieczności. "Trepanacja" w całej swej wizualnej otwartości wiedzie do poznania tego, co nie widoczne. Druga część wystawy, integralnie powiązana z obrazami, prowadzi do wydobycia tego, czego nie ma w pierwszym oglądzie. Widz wchodzi do dużego, ciemnego kontenera. W środku palące się świece są jedynym źródłem światła. Piekielne ciemności i ogień, Sąd Ostateczny. Po chwili, gdy wzrok przyzwyczai się nieco, ze ścian zaczynamy wydobywać zarysy postaci. W zbliżeniu świecy widzimy sylwetki ludzi, którzy tkwią w niebycie. Owo wywołanie do życia jest mocnym momentem. Wychodzimy oczyszczeni, na pewno z naszej niewiary i zwątpienia.
Malarstwo i instalacja "Trepanacja/Oczyszczenie" to widowisko i przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Zero sztuczek i "efektów", bardzo dużo włożonej pracy, starannie przemyślana koncepcja artystyczna nie pozwalają na skwitowanie tej wystawy tylko kurtuazyjnym poleceniem jej uwadze Państwa. Tę wystawę po prostu trzeba zobaczyć.
Wybrane prace:
Noty biograficzne:
Aleksandra Chaberek (ur. 1972 r.) absolwentka ASP w Warszawie (pracownia malarstwa prof. Stefana Gierowskiego). Pierwszą wystawę indywidualną zaprezentowała w Londynie w Greek Street Gallery (1994 r.). W tym samym roku wzięła też udział w projekcie "Wydarzenie artystyczne" w dawnych Zakładach Norblina w Warszawie, będącym pokazem teatralnym z muzyką perkusyjną na żywo i rewią mody, której była autorką i reżyserką. Wybierała niekonwencjonalne miejsca do prezentacji swoich prac: warszawską Galerię Muza (2000), Galerię Między Nami (2001). W tamtym okresie malowała jeszcze obrazy na wpół abstrakcyjne, ale już z obecną nagą postacią kobiecą na tle, jak sama mówi: "chóru ludzi". Brała również udział w kilku wystawach zbiorowych: Przebudzenie, Galeria Pałac, Warszawa 1998 r., Sacrum dzisiaj, Galeria Sztuki Współczesnej, Kielce 2000, Świeżo malowane, Galeria Karowa, Warszawa 2002. Po tych pokazach, zwłaszcza mających miejsce w modnych i opiniotwórczych miejscach, Chaberek zaistniała w warszawskim środowisku artystycznym jako malarka, choć właściwy przełom nastąpił w 2002 r. dzięki projektowi "Pokój oczyszczeń" prezentowanego podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Za tą pracę w 2003 r. Aleksandra Chaberek otrzymała nominację do Paszportu Polityki. Artystka zakwalifikowała się do finałowej setki w konkursie Obraz Roku 2003. Wzięła też udział w wystawach: Sztuka i biznes na wspólnej drodze, W Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa 2003. W 2004 r. uczestniczyła w dwóch dużych projektach: Warszawa w Wilnie - Wilno w Warszawie i Warszawa w Kijowie (listopad), prezentujących publiczności naszych wschodnich sąsiadów szeroką panoramę najważniejszych polskich artystów współczesnych. Ostatnie wystawy Aleksandry Chaberek miały miejsce w Galerii Karowa w Warszawie (kwiecień 2005) i Galerii Nizio (wrzesień 2005).
Wystawa czynna do 9 października 2005
________________________________ Relacja przygotowana
przez Artinfo.pl
Absolwentka ASP w Warszawie (pracownia malarstwa prof. Stefana Gierowskiego). Pierwszą wystawę indywidualną zaprezentowała w Londynie w Greek Street Gallery (1994 r.). W tym samym roku wzięła też udział w projekcie "Wydarzenie artystyczne" w dawnych Zakładach Norblina w Warszawie, będącym pokazem teatralnym z muzyką perkusyjną na żywo i rewią mody, której była autorką i reżyserką. Wybierała niekonwencjonalne miejsca do prezentacji swoich prac: warszawską Galerię Muza (2000), Galerię Między Nami (2001). W tamtym okresie malowała jeszcze obrazy na wpół abstrakcyjne, ale już z obecną nagą postacią kobiecą na tle, jak sama mówi: "chóru ludzi". Brała również udział w kilku wystawach zbiorowych: Przebudzenie, Galeria Pałac, Warszawa 1998 r., Sacrum dzisiaj, Galeria Sztuki Współczesnej, Kielce 2000, Świeżo malowane, Galeria Karowa, Warszawa 2002. Po tych pokazach, zwłaszcza mających miejsce w modnych i opiniotwórczych miejscach, Chaberek zaistniała w warszawskim środowisku artystycznym jako malarka, choć właściwy przełom nastąpił w 2002 r. dzięki projektowi "Pokój oczyszczeń" prezentowanego podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Za tą pracę w 2003 r. Aleksandra Chaberek otrzymała nominację do Paszportu Polityki. Artystka zakwalifikowała się do finałowej setki w konkursie Obraz Roku 2003. Wzięła też udział w wystawach: Sztuka i biznes na wspólnej drodze, W Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa 2003. W 2004 r. uczestniczyła w dwóch dużych projektach: Warszawa w Wilnie - Wilno w Warszawie i Warszawa w Kijowie (listopad), prezentujących publiczności naszych wschodnich sąsiadów szeroką panoramę najważniejszych polskich artystów współczesnych. Ostatnie wystawy Aleksandry Chaberek miały miejsce w Galerii Karowa w Warszawie (kwiecień 2005) i Galerii Nizio (wrzesień 2005).
Inne wydarzenia Galerii
09 października - 06 listopada
Julita Malinowska - Hot...
Obrazy prezentowane na tej wystawie nie są ani prezentacją…
22 sierpnia - 18 września
Piotr Pasiewicz - Mattery...
We wnętrzach zabytkowej kamienicy prezentowane będą prace…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]