Galeria Test przygotowała wystawę, którą koniecznie trzeba zobaczyć.
25 kwietnia 2002 nastąpiło uroczyste otwarcie tej wystawy. Malarstwo Aleksandra
Winnickiego-Radziewicza było dotychczas bardzo rzadko prezentowane, a jest to artysta wybitny, całkowicie poświęcony perfekcji warsztatowej. Na wystawie możemy obejrzeć prace pochodzące z ostatnich 30 lat twórczości.
Magdalena Spasowicz w słowie wstępnym do katalogu wystawy pisze: "...Malarstwo Aleksandra Winnickiego od kilkudziesięciu lat rozwija się w jednym
kierunku. Przewodnikiem jego twórczości jest natura i ukochani mistrzowie: Rembrandt, Hals, Vermeer i Velazquez. W jego obrazach, choć dalekich od jednoznaczności czuje się dotykalnie miejsce skąd pochodzą. Portrety kobiet związanych z nim uczuciowo czy sferyczne pejzaże nasycone są atmosferą otoczenia, w którym żyje. Długo pracuje nad obrazami, wraca do nich po latach - chce uzyskać największą siłę wyrazu skupioną w klarownej puencie"
Polecamy Państwa uwadze tę wystawę.
Aleksander Winnicki-Radziewicz - urodził się w 1911 r w Rolowie koło Drohobycza. Związany ze Lwowem.Tam uczęszczał do gimnazjum, brał lekcje rysunku i malarstwa u ukraińskiego malarza z kregu Tetmajera - Nowokilskiego. Studiował w krakowskiej ASP w pracowniach Wojciecha Weissa, Józefa Mehoffera i Xawerego Dunikowskiego. Dyplom uzyskał w 1934 r. Razem z Jonaszem Sternem, Saszą Blonderem, Henrykiem Wicińskim i Leopoldem Lewickim był współzałożycielem i członkiem Grupy Krakowskiej w latach 1930-35.W latach 30-tych wyznawał radykalne poglądy lewicowe - stał się komunistą. Odrzucił komunizm będąc świadkiem masowych mordów i prześladowań NKWD w okupowanym przez sowiety Lwowie. W wymiarze artystycznym uwolnił się od awangardy pod wpływem Artura Nacht-Samborskiego. Stał się wg. określenia Czapskiego "czystym malarzem".
Jego twórczość obejmuje malarstwo sztalugowe i grafikę warsztatową. Maluje sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i portrety. Jego pierwsza wystawa miała miejsce w Rzymie w 1956 r, gdzie wraz z Henrykiem Stażewskim mieli wspólną ekspozycję.
Wystawia niezwykle rzadko. W ciągu nieomal półwiecza wziął udział, czy też miał zaledwie 10 wystaw. Jego obrazy nawiązują zarówno do malarstwa freskowego i witraży, jak i do ekspresjonizmu Ecole de
Paris.
Urodził się w 1911 r w Rolowie koło Drohobycza. Związany ze Lwowem.Tam uczęszczał do gimnazjum, brał lekcje rysunku i malarstwa u ukraińskiego malarza z kregu Tetmajera - Nowokilskiego. Studiował w krakowskiej ASP w pracowniach Wojciecha Weissa, Józefa Mehoffera i Xawerego Dunikowskiego. Dyplom uzyskał w 1934 r. Razem z Jonaszem Sternem, Saszą Blonderem, Henrykiem Wicińskim i Leopoldem Lewickim był współzałożycielem i członkiem Grupy Krakowskiej w latach 1930-35.W latach 30-tych wyznawał radykalne poglądy lewicowe - stał się komunistą. Odrzucił komunizm będąc świadkiem masowych mordów i prześladowań NKWD w okupowanym przez sowiety Lwowie. W wymiarze artystycznym uwolnił się od awangardy pod wpływem Artura Nacht-Samborskiego. Stał się wg. określenia Czapskiego "czystym malarzem".
Jego twórczość obejmuje malarstwo sztalugowe i grafikę warsztatową. Maluje sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i portrety. Jego pierwsza wystawa miała miejsce w Rzymie w 1956 r, gdzie wraz z Henrykiem Stażewskim mieli wspólną ekspozycję.
Wystawia niezwykle rzadko. W ciągu nieomal półwiecza wziął udział, czy też miał zaledwie 10 wystaw. Jego obrazy nawiązują zarówno do malarstwa freskowego i witraży, jak i do ekspresjonizmu Ecole de Paris.
Inne wydarzenia Galerii
13 kwietnia - 20 maja
Andrzej P. Bator -...
Na prezentowaną wystawę składają się dwa cykle prac:…
13 października - 03 grudnia
Wojciech Cieśniewski -...
Wystawa ostatnich obrazów powstałych w 2016 roku, w…
16 czerwca - 07 lipca
Wojciech Beszterda - Moje...
Mimo oczywistych refleksji, jakie wywołują ostatnie prace…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]