Janusz Lewandowski (ur. 1937 r. w Rokiciu k. Płocka) – artysta malarz. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskał w 1964 r. Po ukończeniu studiów brał czynny udział w życiu artystycznym. Uczestnik wielu plenerów i sympozjów (Ustka 1972 r., Krapkowice 1973 r. – projekt cementowni Górażdże w zespole z Marianem Boguszem i Juliuszem Woźniakiem, Złote Grono 1975 r., Osieki 1979 r., Festiwale Sztuk Pięknych w Warszawie, 1966, 1970, 1972, 1975, 1978 r.). Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. na XXIV Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki „Metafora we współczesnym malarstwie i rysunku” w Radomiu (1980 r.), Nagrodą Prezydenta Warszawy na Wystawie Malarstwa i Grafiki Artystów Środowiska Warszawskiego w Zachęcie (1985 r.), Nagrodą „Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka” w Zachęcie (1979 r.), Nagrodą Polsko-Japońską im. Miyauchi (1995 r.), Nagrodą im. Władysława Hasiora (2011 r.), nominacją do nagrody Norwida (2012 r.), Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego (2017 r.). W 2018 r. otrzymał order „Zasłużony dla państwa polskiego i polskiej kultury”.
".....Obrazy Janusza Lewandowskiego można by bez obawy włączyć w ciąg prezentowanych przez muzeum dzieł Czajkowskiego, Homolaksa, Pieńkowskiego, Malczewskiego, Stabrowskiego, Weissa, Axentowicza i innych, bowiem w tym zacnym towarzystwie czuły by się tak, jakby w tym panteonie polskiego malarstwa było już dla nich wcześniej zarezerwowane miejsce."
Tadeusz Zaremba Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku
".....Są to kompozycje figuralne w pejzażu. Pejzaże rozwijają się poziomo, łagodnie, mają delikatny koloryt i subtelną fakturę. Urzekają urodą pól, piaszczystych dróg, opłotków poprzerastanych kwiatami, rzek prześwietlonych słońcem, a zarazem malarską perfekcją. Przypominają obrazy J. Stanisławskiego czy J. Chełmońskiego, które polski pejzaż nisko zamknięty linią horyzontu i bezmiarem nieba, z pochyłymi wierzbami i podmokłymi łąkami uczyniły skarbnicą nostalgicznych nastrojów".
Ewa Kiełczewska "Kultura"
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]