Do końca maja krakowskie Muzeum Narodowe prezentuje monumentalne płótno Marka Chagalla pt.
"Commedia dell’Arte", oraz serię jego szkiców do tego obrazu. Został on namalowany specjalnie dla frankfurckiej Opery w 1958 r.
Chagall uchodzi za jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku, którego na wpół baśniowa, na wpół oniryczna tematyka twórczości osadzona jest silnie w tradycji żydowskiej.
Artysta urodził się w Witebsku na Białorusi w ubogiej rodzinie chasydzkich Żydów. W wieku 19 lat wyjechał do Petersburga, gdzie rozpoczął naukę w Szkole Carskiego Towarzystwa Upowszechniania Sztuki, a następnie w prywatnej szkole Elizawiety Swansewej. W 1910 r. otrzymał stypendium umożliwiające mu wyjazd do Paryża. W 1914 r. miał pierwszą wystawę indywidualną w berlińskiej galerii "Der Sturm". W tym samym roku wrócił do Rosji, gdzie przebywał do 1922 r. W 1937 r. otrzymał obywatelstwo francuskie. W 1941 wyjechał wraz z rodziną do USA i osiedlił się w Nowym Jorku. W 1966 r. przeniósł się do Saint-Paul-de-Vence gdzie zmarł.
"Commedia dell’Arte" należy do zaledwie kilku obrazów olejnych Marca Chagalla tak ogromnych rozmiarów (2,55 x 4 m). Chagall namalował go specjalnie dla frankfurckiej Opery w 1958 r. Wraz z 14 szkicami zdobiła przez lata foyer nowego gmachu Opery.
Obraz "Commedia dell’Arte" został ukończony i sygnowany w roku 1958. Monumentalne płótno zostało przewiezione z Francji do Frankfurtu, jednak kiedy dotarło na miejsce, nowy budynek Opery nie był jeszcze gotowy. Obraz przechowywany był w magazynach firmy przewozowej do czasu, gdy przejął go
Städelsches Kunstinstitut we Frankfurcie. Tam też w listopadzie 1960 roku zorganizowano pierwszy pokaz
jego wraz ze szkicami.
Ostatecznie, w grudniu 1963 roku cała grupa "Commedii" zawisła we foyer nowego budynku Opery, lecz w 1987 r. większa część budynku doszczętnie spłonęła.
"Commedia" cudem pozostała nietknięta. Na czas odbudowy Opery w latach 1988–1991 grupa
"Commedii" eksponowana była w holu wejściowym Frankfurter Volksbank. W 1991 roku płótno wróciło do Opery, a w roku 2004 zostało wypożyczone przez Icon Museum we Frankfurcie na wystawę
"Gdy Chagall uczył się latać". Od ikony do awangardy, która była następnie prezentowana w Tessalonikach, w Grecji, w czasie letniej Olimpiady.
Obecnie obraz wraz ze szkicami możemy oglądać w Krakowie.
Obraz i szkice Commedia dell’Arte są własnością Fundacji Adolfa
i Luisy Haeuser.
Wystawa odbywa się w ramach Dni Frankfurtu nad Menem w Krakowie.
Wystawa
czynna do 27 maja 2006
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
Francuski malarz i grafik pochodzenia rosyjskiego. Wybitny przedstawiciel École de Paris. Rysunku uczył się u witebskiego malarza Juda Pen. W 1907r. rozpoczął studia w Akademii petersburskiej .W latach 1910-1914 przebywał na stypendium w Paryżu, gdzie zetknął się z kubizmem i zaprzyjaźnił z G. Apollinairem i M. Jacobem. W 1915r. ożenił się z Bellą , była ona muzą wielu jego obrazów. W 1919r. był kierownikiem artystycznym Państwowego Teatru Żydowskiego w Moskwie. Od 1947r. mieszkał na stałe w Paryżu. Po naiwno-realistycznych obrazach w początkowej twórczości, uległ wpływom kubizmu, ekspresjonizmu i surrealizmu. W jego obrazach przeważa pogodna tematyka miłosna, pejzaże, sceny religijne. Charakterystycznymi dla niego środkami wyrazu są m.in. deformacja kształtów, zachwianie proporcji, przewaga żywych czerwieni,m błękitów i zieleni.
Inne wydarzenia Galerii
26 kwietnia - 29 września
Czarno na białym. 200 lat...
Dwieście lat działalności krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych…
23 lutego - 30 czerwca
Henry Moore - Moc natury
Muzeum Narodowe w Krakowie wspólnie z Centrum Rzeźby…
27 września - 27 stycznia
Mistrz i Katarzyna. Hans...
Hans Suess von Kulmbach to mistrz epoki wczesnego renesansu,…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]