12 maja w Galerii Promocyjnej otwarto wystawę malarstwa Krzysztofa Wróblewskiego pod tytułem "Obrzeża - powiat Przasnysz". Jest w tym tytule zawarty opis i brzmienie jakby wyjęte z geodezyjnego, czy kartograficznego dokumentu. W rzeczy samej, setki prac w małych formatach, o wysokości 10 cm, połączonych ze sobą - niczym zapis filmowy na taśmie - to dokumentacja miejsca i czasu. Artysta od 2000 roku tworzy ten cykl - projekt o nazwie "Obrzeża" z podtytułem do konkretnych miejsc. Obecnie ma on około 50 metrów. Na wystawie możemy obejrzeć jego duży fragment.
""Obrzeża" zawierają motywy z miejsc peryferyjnych. Tytuł ma podwójne znaczenie; z jednej strony odnosi się do obszarów położonych poza wielkimi centrami, z drugiej zaś dotyczy wszelkich marginaliów, tematów banalnych,
ahistorycznych, niedostrzeganych przez swoją małą atrakcyjność lub zwykłość " Krzysztof Wróblewski
Dziesięciocentymetrowy pasek obrazków o długości kilkudziesięciu metrów, złożony z setek motywów, rejestracji i abstrakcyjnego "łącznika" nawiązuje do cienkiej, niebieskiej, konceptualnej linii Edwarda Krasińskiego - "ciała obcego na oczywistości"
Zapis subiektywnie wybranych tematów najpierw dokonywany jest za pomocą aparatu fotograficznego. Malowanie poprzedza selekcja treści, kolorów, form.
"..Poprzez dodawanie do siebie pojedynczych motywów następuje ich zagęszczanie. Wcześniej wybrany motyw unifikuje się, staje się elementem kolorowego ciągu linii. Wizualnie stapia się w barwną szczelinę w przestrzeni" Krzysztof Wróblewski
Dotychczas powstały odcinki poświęcone Słubicom i Frankfurtowi nad Odrą, Słubicom i Ustce, Ukrainie i Rosji.
Oprócz tytułowego powiatu Przasnysz na wystawie zobaczyć można fragmenty odcinków wcześniej namalowanych.
Praca Krzysztofa Wróblewskiego jest bardzo ciekawą propozycją artystyczną. Kontakt z poszczególnymi pracami jest osobisty i bliski - narzucony formatem dzieła.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Krzysztof Wróblewski - urodził się w 1962 r. w
Przasnyszu. Studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej
Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w latach 1982-87.Dyplom otrzymał w
pracowni Prof. K. Ostrowskiego. Adiunkt w Katedrze Rysunku, Malarstwa i
Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Współzałożyciel
galerii Koło w Gdańsku.
Wystawy indywidualne: 1985 Galeria Wlot, Gdańsk. 1987 Galeria Brama, Warszawa. 1989
Galeria Promocyjna, Warszawa. Galeria Szkoły Filmowej, Łódź. 1990
Galeria KMPiK, Gdańsk. 1992 Fundacja Pro Arte Sacra, Gdańsk. 1993
Galeria FOS, Gdańsk, 1996 "Fragmenty", Galeria Koło, Gdańsk.
Mała Galeria, Nałęczów. 1997 Galeria 86, Łódź. Galeria Kameralna,
BWA Słupsk. 1999 "Obrazy 1996 - 1998", Galeria Na Styku,
Chrzanów. Galeria Wieża Ciśnień, Konin. 2001 "Jedność wielości",
Galeria Otwarta Pracownia, Kraków. "Obrzeża", Galeria ART in
CP, Słubice. Udział w dziesiątkach wystaw zbiorowych. Stypendysta
Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskiej
Wystawie Malarstwa "Bielska Jesień" w 1997 r. Wyróżnienie
honorowe w konkursie "Aqua Fous Vitae"
Krzysztof Wróblewski urodził się w Przasnyszu w 1962 roku. W 1982 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. W latach 1982-1987 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni K. Ostrowskiego. Adiunkt w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.
Współzałożyciel galerii Koło w Gdańsku. Wystawia od 1986 roku od udziału w „Ekspresji lat 80-tych” w galerii BWA w Sopocie. Od 1989 roku pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Otrzymał w 1988 i 1990 roku stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 2002 roku stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego, oraz w 2004 roku stypendium pobytowe miasta Bremy. W 1997 wyróżniony na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa „Bielska Jesień". W latach 1995 – 2003 współtworzył galerię Koło w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią a od 1994 roku malarstwem monumentalnym w przestrzeni publicznej. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w kraju i za granicą (Australia, Austria, Holandia, Kanada, Niemcy, Szwecja, USA).
Od 1992 roku obrazy Krzysztofa Wróblewskiego składają się z serii figuratywnych przedstawień zrównoważonych płaszczyzną pokrytą geometrycznym ornamentem złożonym z trójkątów. Zgeometryzowanie kompozycji jest sposobem na skonfigurowanie przedstawienia i abstrakcji, świata widzialnego z niewidzialnym. Malując, Wróblewski nie ukrywa, że pierwowzorem wizerunków części przedstawiającej jest konwencjonalny obraz fotograficzny, wręcz podkreśla własną – jako malarza – grę z tą konwencją. Własne fotografie wykorzystywane od 1995 roku, z uwagi na ich powszednią autentyczność, stanowią intrygujący materiał dla artysty studiującego relacje pomiędzy widokiem a wizerunkiem, między przeżyciem a wspomnieniem. Kiedy z abstrakcyjnego ornamentu, pulsującego wielobarwną mozaiką trójkątów, wzrok przenosi się na figuralną część obrazu, przedstawiane formy zaczynają tracić znaczenie, zyskują za to malarską autonomię. Artysta stara się w ten sposób znaleźć odpowiedź na pytanie, czy wypowiedź w postaci nieruchomego, namalowanego obrazu jest jeszcze ciągle możliwa. Obrazy realizowane są cyklami (Fragmenty, Chmury, Zasłony, Odcinki, Krówki, Obrzeża, Twarze, Izoformy, Wycinki) w technice olejnej na płótnie, desce lub w technice akwareli na papierze.
„W batalii o renesans malarstwa, twórczość Wróblewskiego wyróżnia się intelektualnym wyrachowaniem, w które wliczona jest nie tylko świadomość różnych konwencji obrazowania, ale również dbałość o estetyczne wysmakowanie obrazu malarskiego. Biel, której na tych płótnach sporo i która łagodzi ich koloryt, przypomina raz jeszcze, że mamy do czynienia z materią ulotną – to, co nie pozostawia swojego obrazu w pamięci, nie istnieje”.
Ł. Gorczyca Art&Business 5/97.
Inne wydarzenia Galerii
06 czerwca - 07 lipca
Luka Rayski, Augustin...
Tytuł wystawy odnosi się do fikcyjnej postaci o imieniu…
09 maja - 02 czerwca
Paweł Susid - Próba koloru
W Promocyjnej Paweł Susid pokazuje obrazy z cyklu…
04 kwietnia - 05 maja
Łukasz Rudnicki - Jednak...
Kolejny pokaz prac Łukasza Rudnickiego uwidacznia…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]