Krzysztof Olszewski - Za i przeciw - w Galerii Test
W Galerii Test we wrześniu prezentowane są grafiki Krzysztofa Olszewskiego wykonane w technice linorytu, drzeworytu, reliefu i mieszanej.
Cykl „Lizaki” ujawnia fascynację prostym znakiem, układem form urozmaiconym jedynie fakturą, co nadaje obrazowi dość duże napięcie wewnętrzne. To kwintesencja prostoty połączonej z intrygującą fakturą. Charakteryzuje je ascetyczna powściągliwość elementów i ich pobudzający wyobraźnię układ, a także wysublimowane użycie dialogu barw: czerni i bieli.
Na drugim biegunie znajdują się prace z cyklu „Pejzaże” wyłaniające się z gwałtownej plątaniny linii.
Inne prace stanowią układy kompozycyjne operujące kolorystycznym i formalnym skrótem. Olszewski posługuje się znakiem upraszczając przedmioty i wydarzenia do ich najbardziej podstawowych elementów, takich
jak kształt, faktura i barwa. Doskonale skomponowane grafiki zawierają jakiś ośrodek koncentrujący uwagę, punktujący kompozycję. Równie znakomite jest posługiwanie się kolorem. Dzięki swoistej intuicji artystycznej i doświadczeniu Olszewski tworzy niepowtarzalne układy form i znaków.
Andrzej Węcławski, dziekan Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, w tekście napisanym do katalogu przypomina drogę artystyczną Olszewskiego: „Kiedy pierwszy raz spotkałem się z jego pracami na wystawach i konkursach myślałem, że znam odpowiedź na pytanie, czym jest grafika Krzysztofa Olszewskiego. Były to akwaforty i akwatinty, ekspresyjnie rysowane, z mocno wytrawionym rysunkiem, odbijane w wysmakowanej kolorystyce. Odpowiedź na to pytanie nie była już taka prosta
kiedy odwiedziłem jego kolejną wystawę i spotkałem
się z serią linorytów, w których pojawił się system zgeometryzowanych znaków. Kolor jeszcze niedawno dominujący został ograniczony do minimum. Kiedy oswoiłem się już z myślą, że Krzysztof
Olszewski to jest to i to w grafice, na kolejnej prezentacji zobaczyłem prace wykonane
techniką offsetu. Kilka lat temu Olszewski odkrył dla siebie tę technikę(...). Jest twórcą bardzo aktywnym, często pokazującym swoje prace. Jego twórczość graficzna nie pozostaje nie zauważona, o czym świadczą liczne nagrody.”
Wrześniowa wystawa w Galerii Test jest kolejną interesującą prezentacją sztuki Olszewskiego.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Krzysztof Olszewski urodził się w 1956 r w Warszawie.
Studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej
oraz na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Brał udział w
ponad 30 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, miał wystawy
indywidualne w Warszawie: Galeria "Pokaz", Galeria
"3A", Galeria "Aula" oraz Galeria "Zamek"
w Nidzicy i Utreht w Amsterdamie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień
w konkursie "Grafika Warszawska". Otrzymał też nagrodę na
Międzynarodowym Konkursie Miniatury - Częstochowa 2000. Od 2001 r
prowadzi Samodzielną Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn w ASP w
Warszawie.
Urodził się w 1956 r w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej oraz na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Brał udział w ponad 30 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, miał wystawy indywidualne w Warszawie: Galeria "Pokaz", Galeria "3A", Galeria "Aula" oraz Galeria "Zamek" w Nidzicy i Utreht w Amsterdamie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursie "Grafika Warszawska". Otrzymał też nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Miniatury - Częstochowa 2000. Od 2001 r prowadzi Samodzielną Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn w ASP w Warszawie.
Inne wydarzenia Galerii
13 kwietnia - 20 maja
Andrzej P. Bator -...
Na prezentowaną wystawę składają się dwa cykle prac:…
13 października - 03 grudnia
Wojciech Cieśniewski -...
Wystawa ostatnich obrazów powstałych w 2016 roku, w…
16 czerwca - 07 lipca
Wojciech Beszterda - Moje...
Mimo oczywistych refleksji, jakie wywołują ostatnie prace…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]