11 marca 2003r. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Augustina.
Wystawa prezentowana jest przez Galerię Art New Media i zatytułowana
jest „Obrazy 2001 – 2003”.
Wszyscy, którzy cenią sobie kolor, ekspresje i szczerość twórczą, ci, którzy – cytując autora obrazów z rozmowy z samym sobą zamieszczonej w katalogu wystawy – "płacąc cenę samotności i braku akceptacji, podążając za głosem własnych namiętności i tego, co podpowiada im serce, a nie kalkulacja i wyrachowanie", odnajdą w twórczości Krzysztofa Augustina cząsteczkę samych siebie. Czyli jest to wystawa dla poszukujących, dla odkrywców własnej natury, ale pod warunkiem, że owa natura unika pop kulturowej trucizny i fałszywych masek współczesnego modernizmu.
Obrazy Augustina to niezwykła „żywiołowość” barw i ekspresja kształtów. To swobodna poetycka gra figuracji, abstrakcji i malarstwa znaku i, mimo że odrobinę ryzykowna, to jak przyznaje sam autor, "poszerza obszar poznania malarskiego świata i samego siebie". Artysta wiele lat spędził w najpierw w Meksyku, potem w Berlinie, co nie pozostaje bez znaczenia dla jego dzisiejszej twórczości. Jednak zdecydowanie zaprzecza o istnieniu w jego pracach zjawiska pt. „meksykańskie kolory”, twierdząc, iż "kolory nie są przywiązane do danej kultury".
Dzieła Krzysztofa Augustina sympatyzują z ekspresjonizmem abstrakcyjnym, jednak dalekie są od prac A. Gorky’ego, M. Tobey’a czy H. Hartung’a, a bliższe sztuce P. Potworowskiego, A. Nacht-Samborskiego czy J. Młodożeńca, których to artystów, jak sam przyznaje Augustin, darzy wielkim szacunkiem.
W obrazach Krzysztofa Augustina ściera się pewien intelektualny paradoks wynikający z faktu egzystowania obok siebie dziecięcej naiwności i niezwykle dojrzałej interpretacji rzeczywistości. A całość, mimo że ujęta w raczej rozmyte kontury stylistyczne, to jednak z subtelną precyzją określa indywidualną kreskę artysty. Augustin, niczym kompozytor, który swobodnie rozwija w wartościach rytmicznych linię melodyczną jednego z głosów kompozycji, przeciąga ożywczą wstęgę barw i form przez kolejne „stacje” malarskiej opowieści. I tak jak ów kompozytor opiera się na pochodach diatonicznych lub chromatycznych, tak Krzysztof Augustin wychodzi od szczerości serca i piękna świata.
Wybrane prace prezentowane na wystawie:
Nota biograficzna:
AUGUSTIN Krzysztof – urodził się w 1950 roku w Warszawie.
Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1976 roku otrzymał
dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego. W
latach 1979-1984 wykładał na wydziale Sztuk Pięknych Stanowego
Uniwersytetu Veracruz w Meksyku, gdzie prowadził samodzielną pracownię
grafiki i seminaria z historii sztuki. W latach 1987 - 1994 związany był
z jedną z czołowych galerii sztuki w Ameryce Łacińskiej - Galeria de
Arte Mexicano (GAM) w Mexico City. W latach 1994-95 był artystą -
rezydentem Centrum Sztuki Alternatywnej KUNSTHAUS TACHELES w Berlinie.
Pobyt zakończony wystawą. Zajmuje się malarstwem, grafiką i
rysunkiem. Honorowy członek International Biographical Center Advisory
Council. Obecnie prowadzi zajęcia autorskie na wydziale Grafiki
Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wystawa czynna do 31 marca 2003
Tekst i zdjęcia: Łukasz Wójcicki
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Urodził się w 1950 roku w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1976 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego. W latach 1979-1984 wykładał na wydziale Sztuk Pięknych Stanowego Uniwersytetu Veracruz w Meksyku, gdzie prowadził samodzielną pracownię grafiki i seminaria z historii sztuki. W latach 1987 - 1994 związany był z jedną z czołowych galerii sztuki w Ameryce Łacińskiej - Galeria de Arte Mexicano (GAM) w Mexico City. W latach 1994-95 był artystą - rezydentem Centrum Sztuki Alternatywnej KUNSTHAUS TACHELES w Berlinie. Pobyt zakończony wystawą. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Honorowy członek International Biographical Center Advisory Council. Krzysztof Augustin jest artystą niezależnym zajmującym się malarstwem i rysunkiem. Od 1998 do 2006 prowadził autorskie zajęcia fakultatywne dla studentów IV roku na wydziale Grafiki ASP w Warszawie pod nazwą „Warsztaty kreacji”.
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]