W Galerii Zapiecek w Warszawie 7 maja 2001r odbył się wernisaż malarstwa Jacka
Rykały. Prezentowane prace noszą tytuł "Proszę zamykać
drzwi".
"Rykała opowiada pejzaże swojego rodzinnego miasta, Sosnowca, poprzez obrazy skomponowane z różnych materiałów. Od materii czysto malarskich jak olej czy collage, po materiały pochodzące z codziennej, lecz minionej rzeczywistości. Przede wszystkim stare fotografie, dzieci czy portrety rodzinne we wnętrzach domowych z początku dwudziestego wieku. Kawałki życia codziennego połączone z naturalnymi materiałami naznaczonymi zębem czasu, które zdają się snuć opowieści o ludzkich egzystencjach pogrążonych w dramacie historii" - Edoardo
Sassi "Corriere della Sera" marzec 2000" /z katalogu wystawy, tłumaczenie-Elżbieta Jogałła/
Jacek Rykała urodził się w 1950 r w Sosnowcu. Studia w Katowicach w filii krakowskiej ASP, dyplom w 1976 r. Tworzy obrazy kolażowe zaliczane do nurtu " fotorealizmu magicznego". W kompozycjach malarskich artysta łączy fragmenty - okruchy odchodzącego świata realnego z autorską wizją.Świat odchodzącej przeszłości artysta przedstawia w kolejnych cyklach; Ławki, Pejzaże, Bramy, Okna, Podwórka, Podszepty dzielnicy Sielce, Światła Środuli, Rezydencje. W latach 1976 - 2001 uczestniczył w blisko 300 wystawach zbiorowych na całym świecie, miał około 50 wystaw indywidualnych. Jest profesorem ASP w Katowicach, prowadzi Pracownię Malarstwa.
Wystawa prac Jacka Rykały trwać będzie do 21 maja i połączona
jest ze sprzedażą prac artysty.
Urodził się w 1950 w Sosnowcu. W 1976 ukończył Wydział Grafiki filii krakowskiej ASP w Katowicach, której obecnie jest profesorem i prowadzi pracownię malarstwa i rysunku. Kolażowe kompozycje J. Rykały zaliczane są do tzw. "magicznego fotorealizmu". W prace malarskie wkomponowuje materialne przedmioty, takie jak ramy okienne, kawałki drzwi, deski, dawne fotografie i tym podobne. Większość jego prac składa się z dwóch części: jedna reprezentuje obraz olejny konkretnej rzeczywistości, druga - kolaż, na który składają się przedmioty, będące śladami tej rzeczywistości. Stworzył cykle: "Ławki", Pejzaże", "Bramy", "Okna", "Podwórka", "Podszepty dzielnicy Sielce", "Światła Sroduli", "Rezydencje".
Jacek Rykała jak przez szkło powiększające przybliża nam mikrokosmos Śląska. Z pokruszonych przez czas drobin krajobrazu przywołuje pamięć o losach taj ziemi, o trudnej egzystencji jej mieszkańców. O dramatyzmie skromnej i zarazem bogatej kultury miejskiej, kultury niemych, zazwyczaj wielkich ośrodków przemysłowych. Rykała z pełną powściągliwości pasją szuka poezji w śladach bytowania ludzkiego, przygląda się czule zniszczonym przez życie starym bramom, wydeptanym stopniom schodów, wyślizganym poręczom, zaciekom na ścianach, kępkom traw rozsadzających odwieczne bruki. Konfrontuje te pamiątki z brutalnymi rekwizytami codzienności, a także z melancholijnym zapisem przeszłości w starych fotografiach. Jacek Rykała w swoim wyrazistym malarstwie ewokuje magiczność ziemi, a właściwie tego molocha urbanistycznego, skrywającego mnogość ludzkiego losu.
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]