Galeria Pryzmat ZPAP prezentuje akwarele, szkicowniki i książkę autorską Aliny Kalczyńskiej. Wystawa, poza walorami artystycznymi, łączy się z jeszcze jednym wydarzeniem - przyznaniem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przez Związek Polskich Artystów Plastyków za wystawę grafiki, książki i witrażu artystki zaprezentowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie w 2004 r.
Alina Kalczyńska, krakowska graficzka, mieszkająca od 1980 roku w Mediolanie, jest artystką wszechstronną. Zajmuje się grafiką artystyczną, użytkową, witrażem, akwarelą, tkaniną artystyczną. We Włoszech znana jest też jako propagatorka współczesnej sztuki i literatury polskiej, organizatorka wielu wystaw i
promocji książek.
W grafikach przekazuje metafizyczne tajemnice egzystencji, wykorzystując motyw smugi światła. Potem, dzięki wprowadzeniu kolorów, prace stawały się coraz bardziej świetliste, i ekspresyjne, nie tracąc jednak swego metafizycznego wymiaru. Doświadczenia związane z eksperymentami z przedstawianiem światła przeniosła na akwarele.
Jej akwarele to znaki, język wizualny, którym przemawia, kierując się zasadą uniwersalności. Tworzy swego rodzaju syntezę i skrót przemawiający do większości odbiorców. System tych znaków otwiera inny świat, który kryje się za znakami realnymi. Zamiast dosłowności, wybiera metaforę. Ekspresja wypowiedzi jest subtelna.
Prace Aliny Kalczyńskiej winno się kontemplować. Wtedy widz zostaje wciągnięty w ich głębię, zatracając się w jej kolejnych kręgach.
Ostatnie prace artystki to kombinacja form syntetycznych, emocje wyrażane plamą i linią.
Opowieść o jej twórczości można by zatytułować: „O duchowości w sztuce”.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Alina Kalczyńska - ur. 1936 w Mszanie Dolnej.Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1959 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Katedrze Drzeworytu u prof. Ludwika Gazdowskiego i w katedrze Grafiki książki u prof. Witolda Chomicza. Od 1972 jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. Od 1980 roku współpracowała z dwoma mediolańskimi wydawnictwami męża Vanniego Scheiwillera: All'Insegna del Pesce d'Oro, zajmując się działem książki bibliofilskiej oraz Libri Scheiwiller, dla którego opracowywała nową szatę graficzną. Alina Kalczyńska jest laureatką wielu nagród w dziedzinie grafiki, a także w 1997 roku otrzymała Dyplom Uznania Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz Nagrodę Wojewody Krakowskiego przyznaną przez prof. Jacka Majchrowskiego.
Brała udział w 35 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Jest licznie wyróżniana i nagradzana za działalność na rzecz szeroko pojętej kultury i jej promocji.
Wystawa czynna do 4 grudnia 2005
________________________________
Tekst i zdjecia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Alina Kalczyńska – Scheiwiller urodziła się w 1936 roku w Mszanie Dolnej. Maturę zdała w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1953 – 1959 uzyskując dyplomy w Katedrze Drzeworytu oraz Grafiki Książki. W roku 1966 odbyła długą podróż po Europie prezentując swój dorobek w pracowni artysty Aldo Galli w Como. W roku 1968 ukazała się pierwsza książka na temat jej ekslibrisów z tekstem Gianniego Mantero. W latach 1969 i 1979 przebywała we Włoszech na stypendiach artystycznych. Od roku 1980 mieszka w Mediolanie rozwijając, poza własną twórczością, także działalność promującą sztukę polską we Włoszech i na świecie. W 1994 roku Alina Kalczyńska wraz z mężem Vannim Scheiwillerem otrzymali za tę działalność nagrodę Stowarzyszenia Kultury Europejskiej. Pierwsze prace artystki, po ukończeniu krakowskiej ASP, wykonane były w technice drzeworytu. Były to abstrakcyjne kompozycje w których dominowały formy geometryczne, niekiedy z reminiscencjami przedmiotów realnych, np. fragmentów architektury. Już w tych pierwszych pracach ujawniła się, rozwijana w późniejszych okresach, fascynacja światłem, potrzeba zachowania w kompozycji ładu i ciszy. Przez wiele lat Alina Kalczyńska poszukiwała satysfakcjonującego ją języka za pomocą którego mogła wyrazić swoje indywidualne przesłanie, były to np. grafiki z elementami reliefowymi. W pracach z lat siedemdziesiątych pojawia się nowy element, są to delikatne sugestie ruchu oraz formy emitujące łagodne, miękkie światło poprzez nałożenie kilku przezroczystych warstw papieru. Innym sposobem ukazania światła jest sugerowanie prześwitów, szczelin z których wydobywa się delikatny blask przechodzący niekiedy w kolory tęczy. Z czasem chęć ukazania światła stała się głównym problemem prac, wydobyte z czarnego lub szarego tła emanowało bardzo silnym rozbłyskiem, podporządkowując sobie całość kompozycji. W pracach tych, jak podkreślano, charakterystyczne było to, iż zasada geometrycznej budowy nie narzucała oschłości, rygoru i chłodnej kalkulacji, przeciwnie dostrzegano w nich przejmującą lirykę, poetykę skłaniającą do medytacji. Niekiedy, zwłaszcza na Zachodzie Europy, tak często pojawiający się w pracach Aliny Kalczyńskiej motyw silnego przebłysku światła wydobywającego się zza wielkich czarnym płaszczyzn, interpretowano, jako metaforę życia w systemie totalitarnym. Widziano w nich również zachętę do medytacji, oderwania się od codzienności i zwaśnionego świata i skierowania się ku pojęciom bardziej uniwersalnym.
Inne wydarzenia Galerii
25 kwietnia - 15 maja
Grzegorz Stec - Czarne obrazy
Finisaż i spotkanie autorskie: 15 maja 2019 (środa) godz.…
23 marca - 04 kwietnia
Iwona Ornatowska -...
Wystawa prac Iwony Ornatowskiej - Semkowicz.
07 - 19 marca
Konrad Hamada - Jubileusz...
Wystawa Konrada Hamady z okazji 20-lecia pracy twórczej.
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]