olej, tektura; 16,5 x 19 cm; sygnowany po prawej stronie u dołu: Z. Waliszewski
Kompozycja jest jedną z wersji Martwej natury z gruszką - tematu, który malarz podejmował kilka razy. Jeden obraz znajduje się w zbiorach Lwowskiej Galerii Obrazów, drugi w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (był prezentowany na wystawie monograficznej Waliszewskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie /maj-lipiec 1999/ i w Muzeum Narodowym w Poznaniu /sierpień-październik 1999/). Oba obrazy opublikowano w katalogu wystawy, poz. I/33 i I/34.
"Podczas pobytu z kapistami w Paryżu (1924-1931) artysta wiele godzin spędzał w Luwrze studiując dzieła starych mistrzów, kopiując a także czerpiąc z nich inspiracje do swych obrazów. Powtarzał dowolnie wersje słynnych renesansowych uczt Veronesa, parafrazował nawet Rembrandta. Tematycznego źródła przedstawionej do ekspertyzy martwej natury należy szukać między holenderskimi a XIX-wiecznymi francuskimi martwymi naturami. "Martwa natura z gruszką" jest w pewnym sensie esencją studiów i przemyśleń artysty nad malarstwem tego okresu. " (cytat z ekspertyzy)
Zygmunt Waliszewski początkowo uczył się malarstwa w Tyflisie, następnie od 1921 roku studiował u W. Weissa i J. Pankiewicza w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brał udział w ruchu formistów. Naukę kontynuował w Paryżu, wśród grupy studentów skupionej wokół J. Pankiewicza. Jego malarstwo formowało się najpierw na wzorach awangardy rosyjskiej artystów Miru Iskusstwa, następnie w kontakcie z tradycyjną sztuką europejską w wydaniu jej najznakomitszych mistrzów. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie, potem w Krakowie. Tworzył w oleju, akwareli i gwaszu. Poza pejzażem często zwracał się do tematyki mitologicznej i starotestamentowej. Jego dzieła pełne wyrazu, czasami ironii, zawsze wysublimowane i dekoracyjne, znajdują się dzisiaj w wielu najlepszych muzeach. Również przykłady twórczości artysty pozostały w ilustracji książkowej oraz w polichromii.
WALISZEWSKI Zygmunt
Mając zaledwie 10 lat uczęszczał do Szkoły Rysunku i Malarstwa w Tyflisie, gdzie uczył się pod kierunkiem N.Sklifasowskiego i B.Fogla. W latach 1921-1924 kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u W.Weissa i J.Pankiewicza. W 1924 wraz z grupą 11 studentów, tworzących tzw. Komitet Paryski, wyjechał na dalszą naukę do Paryża, gdzie prof. Pankiewicz zorganizował filię krakowskiej uczelni. Malował portrety, pejzaże, martwe natury i kompozycje figuralne. Ponadto projektował plakaty, tworzył karykatury i scenki humorystyczne. Bardzo częstym tematem jego prac były portrety modelek.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]