Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ROZWADOWSKI Zygmunt | Śmierć Berka Joselewicza, 1909

Zygmunt ROZWADOWSKI (1870-1950)

Śmierć Berka Joselewicza, 1909

olej, płótno, 93 x 158 cm (w świetle ramy);
sygn. p. d.: Zygmunt Rozwadowski / 1909.

Na odwrocie, na ramie nalepka wystawowa z TPSP w Krakowie z tytułem "Śmierć Berka Joselewicza"; na płótnie napis autorski:
.... pod Kockiem" 1809 r. / Stwierdzam jako orginał [sic!] malowany / przeze mnie / Z. Rozwadowski / Lwów - we wrześniu 1943.
Praca ujęta w: Ernest Łuniński, Napoleon Legiony i Księstwo Warszawskie, Warszawa, Nakład i druk Tow. AKC. S. Orgelbranda Synów, s. 179; Przemyski Przegląd Kulturalny, 1 (20) 2011, s. 28
Berek Joselewicz (17 września 1764 Kretynga - 5 lub 8 maja 1806 pod Kockiem) -wybitny polski pułkowik żydowskiego pochodzenia, oficer Legionów Polskich we Włoszech. Początkowo pracował jako faktor i handlarz końmi, co pozwalało mu na liczne wyjazdy, m.in. do Francji, gdzie był świadkiem rozpoczęcia się Rewolucji Francuskiej. Po powrocie do kraju przyłączył się do Tadeusza Kościuszko. W 1794 roku organizował Pułk Lekkokonny Starozakonny, po czym Kościuszko oficjanie oglosił utworzenie żydowskiego oddziału. Joselewicz był współautorem patriotycznej odezwy w języku jidysz wzywającej do walki, na która odpowiedziało ok. 500 mężczyzn. Joselewicz zgadzal się na przestrzeganie pewnych religijnych zwyczajów, m. in. noszenie tradycyjnej brody, koszerne mięso, jeśli to możliwe powstrzymanie się od pracy w szabas. Oddział Joselewicza btał udział w obronie warszawskiej pragi, podczas której poniósł klęskę, większość osób zginęła, raniony Joselewicz trafił do rosyjskiej niewoli. Po klęsce insurekcji kościuszkowskiej wyemigrował do Włoch, gdzie przylączył się do Jana Henryka Dąbrowskiego. Brał udział w wielu bitwach napoleońskich jako dowódca polskiego oddziału. Dowodził szwadronem w armii Księstwa Warszawskiego. Zginął w 1806 w potyczce z Austriakami pod Kockiem. To wydarzenie było szeroko komentowane, istniało kilka wersji opisujących co dokładnie zaszło. W ówczsenej prasie pojawiły się liczne nekrologi. Temat ten stał się także inspiracją dla wielu poetów i malarzy, m. in. Henryka Pillatiego (Śmierć Berka Joselewicza, 1867, olej, płótno, 67 x 80, Muzeum Narodowe w Warszawie).
Oferowany obraz przedstawia dynamiczną scenę potyczki. Namalowany został przez Zygmunta Rozwadowskiego - wybitnego polskiego malarza batalisty, scenografa, pedagoga.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ROZWADOWSKI Zygmunt
Zygmunt Rozwadowski (1870 Lwów - 1950 Zakopane). Malarz, dekorator, pedagog. Kształcił się w latach 1883 – 1892 w krakowskiej SSP, gdzie przez ostatnie dwa lata uczęszczał do Oddziału Kompozycji Jana Matejki. Naukę kontynuował w Monachium w prywatnej szkole Antona Ažbégo. Wczesne prace wystawiał w TPSP w Krakowie pod pseudonimem Jordan. Po studiach osiedlił się we Lwowie. W latach 1910 - 1920 był profesorem w lwowskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego i współpracował przy dekoracji sal Teatru Miejskiego. W czasie I wojny służył w Legionach Polskich. Po II wojnie światowej zamieszkał w willi „Jordanówka” w Zakopanem.

Malował głównie obrazy o tematyce batalistycznej (wojny napoleońskie, powstanie listopadowe, sceny legionowe) i przedstawienia rodzajowe z motywami łowieckimi, zaprzęgi konne, także portrety, wiejskie pejzaże. Brał udział w pracach zespołu Panoramy Racławickiej (1893), malując sceny związane z kawalerią. Współpracował z Janem Styką przy panoramach Golgota (1896-97), Bem w Siedmiogrodzie (zamówiona przez rząd węgierski w 1898 r.), Męczeństwo chrześcijan w cyrku Nerona (1897-99) i Wojciechem Kossakiem przy Bitwie pod piramidami (1900 - fragment z szarżą mameluków). Zaprzyjaźniony z Kossakiem służył mu również pomocą „podmalowując” wybrane partie jego obrazów batalistycznych. Uznany jako malarz realista, był niezwykle wprawny w odtwarzaniu sylwetek koni. Jego dzieła cechuje fotograficzna niemal dokładność, śmiałe skróty perspektywiczne i swoista dynamika układów kompozycyjnych.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]