Olej, płótno; 45 x 33 cm Sygnowany p. g.: Z Rozwadowski | München | data słabo czytelna
Zygmunt Rozwadowski studiował od 1887 do 1891 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u Jana Matejki, a w latach 1892-1893 w Monachium, w prywatnej szkole Antona Abégo. Jeszcze jako student debiutował w TPSP w Krakowie, wystawiając pod nazwiskiem Jordan. Po studiach mieszkał we Lwowie - nauczał w Szkole Przemysłowej, wiele wystawiał, współpracował przy dekoracji sal lwowskiego teatru. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach. Po II wojnie zamieszkał w Zakopanem. Malował przede wszystkim obrazy o tematyce batalistycznej z czasów napoleońskich i Powstania Listopadowego, jak też sceny rodzajowe z motywami koni, rzadziej portrety i pejzaże. Uczestniczył w malowaniu popularnych panoram - Racławic z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem, Golgoty, Panoramy siedmiogrodzkiej i Męczeństwa Chrześcijan ze Styką oraz Bitwy pod piramidami z Kossakiem. Obrazy Rozwadowskiego pojawiają się dość regularnie w ofercie domów aukcyjnych i galerii, ciesząc się dużym zainteresowaniem ze strony kupujących i osiągając coraz wyższe notowania cenowe. Prezentowany obraz przedstawia młodą dziewczynę, ubraną w białą sukienkę, zdobioną granatowymi wstążkami. Schyla się po czerwone kwiaty, które zbiera na nasyconej soczystą zielenią łące. Kapelusik dziewczyny leży obok na murawie stanowiąc mocny ciemny punkt kompozycyjny. Silny kontrast bieli na żywej nasyconej świeżością zieleni powoduje, że obraz staje się bardzo intensywnym akcentem ożywiającym przestrzeń, w której jest umieszczony. Ten wczesny obraz Zygmunta Rozwadowskiego, malarza znanego przede wszystkim jako batalista, powstał jeszcze w Monachium, zapewne w czasie jego studiów u Antona Abégo w latach 90-tych XIX wieku.
ROZWADOWSKI Zygmunt
Zygmunt Rozwadowski (1870 Lwów - 1950 Zakopane). Malarz, dekorator, pedagog. Kształcił się w latach 1883 – 1892 w krakowskiej SSP, gdzie przez ostatnie dwa lata uczęszczał do Oddziału Kompozycji Jana Matejki. Naukę kontynuował w Monachium w prywatnej szkole Antona Ažbégo. Wczesne prace wystawiał w TPSP w Krakowie pod pseudonimem Jordan. Po studiach osiedlił się we Lwowie. W latach 1910 - 1920 był profesorem w lwowskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego i współpracował przy dekoracji sal Teatru Miejskiego. W czasie I wojny służył w Legionach Polskich. Po II wojnie światowej zamieszkał w willi „Jordanówka” w Zakopanem.
Malował głównie obrazy o tematyce batalistycznej (wojny napoleońskie, powstanie listopadowe, sceny legionowe) i przedstawienia rodzajowe z motywami łowieckimi, zaprzęgi konne, także portrety, wiejskie pejzaże. Brał udział w pracach zespołu Panoramy Racławickiej (1893), malując sceny związane z kawalerią. Współpracował z Janem Styką przy panoramach Golgota (1896-97), Bem w Siedmiogrodzie (zamówiona przez rząd węgierski w 1898 r.), Męczeństwo chrześcijan w cyrku Nerona (1897-99) i Wojciechem Kossakiem przy Bitwie pod piramidami (1900 - fragment z szarżą mameluków). Zaprzyjaźniony z Kossakiem służył mu również pomocą „podmalowując” wybrane partie jego obrazów batalistycznych. Uznany jako malarz realista, był niezwykle wprawny w odtwarzaniu sylwetek koni. Jego dzieła cechuje fotograficzna niemal dokładność, śmiałe skróty perspektywiczne i swoista dynamika układów kompozycyjnych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]