1978-1988 odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 18 x 24 cm, na odwrocie pieczęci, m.in.: autorska oraz z opisem cyklu, vintage print
Cykl Zapis socjologiczny jest najważniejszym dokonaniem artystycznym Zofii Rydet, nad którym pracowała od 1978 r. do końca życia. Wykonała kilkadziesiąt tysięcy negatywów w kilkunastu województwach w całej Polsce i innych miejscach, takich jak Douchy we Francji i w Nowym Jorku. Jak sama twierdziła cykl ten miał utrwalić to, co się zmienia i, choć bywa jeszcze realną rzeczywistością, przestaje istnieć; miał być dokumentem prawdy o współczesnym człowieku i jego egzystencji. Cykl wielokrotnie prezentowany na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Obecnie zbiór fotografii z Zapisu socjologicznego jest szczegółowo opracowywany przez Fundację im. Zofii Rydet we współpracy z Fundacją Sztuk Wizualnych, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Czytelnią Sztuki w Gliwicach.
Absolwentka Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Snopkowie pod Lwowem. Fotografią zainteresowała się w połowie lat 50. Pierwsze zdjęcia wykonała prawdopodobnie pod wpływem starszego brata, Tadeusza. Była związana z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Czerpała inspiracje z reportażu i fotografii nowoczesnej [m.in. Jerzego Lewczyńskiego i Zdzisława Beksińskiego], portretowej, makrofotografii. Próbowała przy pomocy fotografii stworzyć obraz społeczeństwa, przede wszystkim wiejskiego. Z codzienności wydobywała dostojeństwo, bohater prac - zwykły człowiek urastał do rangi centralnej postaci, kreatora własnego świata.
Za swą mistrzynię w twórczości uważa ją fotograf Wojciech Prażmowski.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]