lifetime print, fotografia czarno-biała/papier barytowy, 40 x 30 cm
Zamiłowanie do fotografowania Nasierowska kształtowała w sobie od wczesnego dzieciństwa, już w wieku 15 lat została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Naukę rozpoczęła pod okiem ojca, znanego fotografika Eugeniusza Nasierowskiego. Ukończyła Liceum Fotograficzne w Warszawie i Wydział Operatorski PWSF w Łodzi. Mimo, iż jako artystka wyrażała się w wielu tematach jak pejzaż czy reportaż, została ikoną epoki jako portrecistka. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dziesiątki okładek do czasopism takich jak "Film", "Ekran", "Zwierciadło", "Przekrój" czy "Kobieta i Życie" były opatrzone napisem "Foto: Zofia Nasierowska". Melchior Wańkowicz zwykł mówić o niej "fotografka boska". Jej zdjęcia były czarujące, wyidealizowane, często ukrywające mankamenty urody modeli za pomocą sprawnego operowania światłem - lampą i dobrze wypranym prześcieradłem. Po licznych wystawach indywidualnych (Twarze, Rodzina, Portret, Panowie, Zofia Nasierowska i jej uczniowie, Reportaże), w 1990 roku odbyła się retrospektywna wystawa Zofii Nasierowskiej w Galerii Zachęta w Warszawie.
NASIEROWSKA Zofia
Twórczość fotograficzna Nasierowskiej obejmuje reportaże, krajobraz, ale przede wszystkim portret. Jest autorką portretów znanych osobistości ze świata teatru, filmu, sztuki, kultury. W latach 60 i 70. XX w. fotografowała się u niej duża część polskich artystów i intelektualistów. Niejednokrotnie wizerunki jej autorstwa zdobiły okładki takich czasopism jak: Ekran, Film czy Zwierciadło. Uczęszczała do technikum fototechnicznego, ukończyła Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Ma na koncie wystawy w kraju i za granicą oraz wiele nagród na międzynarodowych wystawach, między innymi w Budapeszcie, Glasgow, Karlowych Warach, Londynie, Sztokholmie. Od 1956 roku była członkiem ZPAF. Uhonorowana została tytułem Artiste FIAP. W 2009 roku ukazała się książka Nasierowska. Fotobiografia autorstwa Zofii Turowskiej (wyd. Marginesy) ukazująca drogę twórczą i życie artystki.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]