rysunek, collage, 49,7 x 32,7 sygn. p.d.: Zofia Artymowska 1982. napis ołówkiem pod kompozycją l. d.: rysunek collage 1982
Edukację artystyczną rozpoczęła w krakowskiej Kunstgewerbeschule; naukę kontynuowała od 1945 w miejscowej ASP pod kierunkiem E. Eibischa. Dyplom uzyskała w 1950. Jej karierę zawodową otworzyła asystentura w krakowskiej pracowni C. Rzepińskiego, a następnie w warszawskiej pracowni Eibischa. Artymowska podjęła ponadto pracę pedagogiczną na uniwersytecie w Bagdadzie oraz we wrocławskiej PWSSP. W okresie 1953-56 wraz ze swym mężem, Romanem Artymowskim, wykonywała polichromie na kamienicach Starego i Nowego Miasta w Warszawie. Wykształcona w kręgu wybitnych kolorystów początkowo sama reprezentowała ten nurt, by porzucić go na rzecz abstrakcji o konstruktywistycznym rodowodzie. Zakres stosowanych przez nią technik i środków wyrazu obejmował - prócz techniki olejnej - mozaiki, monotypie i kolaże. Jej kompozycje operują często zwielokrotnionym modułem prostej formy geometrycznej; artystka poddaje analizie przestrzenne relacje pomiędzy abstrakcyjnymi figurami i tłem. Oferowana praca łączy technikę kolażu z ołówkowym rysunkiem; gęsta siatka linii uporządkowanych rygorystycznym, wewnętrznym rytmem kompozycji przypomina o swej konstruktywistycznej genealogii i odwołuje się do efektów op-artu zarazem.
ARTYMOWSKA Zofia
Urodziła się w 1923 w Krakowie; w czasie wojny była uczennicą krakowskiej Kunstgewerbeschule, w 1945 roku Z. Artymowska zaczęła studiować pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa, (którego została później asystentką) na krakowskiej ASP, którą ukończyła w 1950. Asystentka C. Rzepińskiego w Krakowie, artystka pracowała później na wrocławskiej PWSSP. Wraz z mężem, Romanem Artymowskim - są autorami polichromii na Starym i Nowym Mieście w Warszawie (1953-56). W swoich kompozycjach często używa techniki fotokolażu, jak na przykład w połączeniu czarno-białych reprodukcji swoich obrazów z fotografiami z podroży.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]