Kraków, 1945, teka 28 prac wykonanych przez żołnierza-artystę w 1944 roku, zaraz po wyzwoleniu obozu na Majdanku. 36 x 26 cm, teka kartonowa, nakład 600 egz. numerowanych, ten nr 77, stan zachowania: teka podklejona taśmą papierową, stan tablic idealny. Jedna z pierwszych publikacji wydrukowanych w Krakowie po wyzwoleniu miasta.
Zinowij Tołkaczew w 1915 roku ukończył żydowską szkołę rzemieślniczą w Kijowie i podjął pracę jako uczeń w pracowni artystycznej Manna. W latach 1919-1924 studiował malarstwo w Wyższej Szkole Artystyczno-Technicznej w Moskwie i na Uniwersytecie w Charkowie oraz grafikę w Instytucie Artystycznym w Kijowie w latach 1928-29. Jako ochotnik brał udział w II wojnie światowej. Uczestniczył w wyzwalaniu obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Oświęcimiu. Wówczas powstały jego najbardziej wstrząsające cykle rysunków "Majdanek", "Oświęcim", "Kwiaty Oświęcimia", "Chrystus na Majdanku". Uprawiał także malarstwo ścienne i sztalugowe oraz plakat polityczny. Od 1947 roku twórczość Tołkaczewa spotkała się z ostrą krytyką w ZSRR, a w rok później na III Zjeździe Akademii Sztuki w Moskwie nazwisko artysty zostało wykreślone z historii radzieckiej sztuki. Część prac uległa konfiskacie. Artysta odzyskał je dopiero po 20 latach. Zinowij Tołkaczew zmarł 30 sierpnia 1977 roku w Kijowie. Tam też w 1985 roku zorganizowano pierwszą pośmiertną wystawę całości jego dorobku artystycznego.
Zinowij Tołkaczew w 1915 roku ukończył żydowską szkołę rzemieślniczą w Kijowie i podjął pracę jako uczeń w pracowni artystycznej Manna.
W latach 1919-1924 studiował malarstwo w Wyższej Szkole Artystyczno-Technicznej w Moskwie i na Uniwersytecie w Charkowie oraz grafikę w Instytucie Artystycznym w Kijowie w latach 1928-29. Jako ochotnik brał udział w II wojnie światowej. Uczestniczył w wyzwalaniu obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Oświęcimiu. Wówczas powstały jego najbardziej wstrząsające cykle rysunków "Majdanek", "Oświęcim", "Kwiaty Oświęcimia", "Chrystus na Majdanku". Uprawiał także malarstwo ścienne i sztalugowe oraz plakat polityczny. Od 1947 roku twórczość Tołkaczewa spotkała się z ostrą krytyką w ZSRR, a w rok później na III Zjeździe Akademii Sztuki w Moskwie nazwisko artysty zostało wykreślone z historii radzieckiej sztuki. Część prac uległa konfiskacie. Artysta odzyskał je dopiero po 20 latach. Zinowij Tołkaczew zmarł 30 sierpnia 1977 roku w Kijowie.
Tam też w 1985 roku zorganizowano pierwszą pośmiertną wystawę całości jego dorobku artystycznego.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]